Panerių memorialas, esantis Vilniaus Panerių rajone, yra viena iš svarbiausių Holokausto aukų atminimo vietų Lietuvoje. Antrojo pasaulinio karo metu, nuo 1941 iki 1944 metų, Paneriai tapo masinių žudynių vieta, kurioje buvo nužudyta apie 70 000 žmonių, daugiausiai žydų, bet taip pat ir lenkų, romų bei sovietų karo belaisvių.

Memorialo teritorijoje lankytojai gali pamatyti atminimo paminklus, kurie buvo pastatyti įvairioms aukoms atminti. 1948 metais Holokaustą išgyvenę žmonės pastatė pirmąjį paminklą žydams, kuris vėliau buvo pakeistas sovietiniu obelisku „Fašistinio teroro aukoms“. 1990 metais buvo pastatytas paminklas lenkų aukoms, 1992 metais – lietuviams, o 1996 metais – sovietų karo belaisviams.

Panerių memorialo muziejus ir informacijos centras buvo atidarytas 1960 metais. Jame pateikiama daug informacijos apie Holokaustą ir masines žudynes Paneriuose, įskaitant archyvines nuotraukas, dokumentus ir išlikusius žudynių vietų artefaktus. Lankytojai gali taip pat matyti išlikusias žudynių duobes ir atminimo stendus.

Memorialas yra lengvai pasiekiamas tiek viešuoju transportu, tiek automobiliu. Ši vieta primena apie tragišką istoriją ir skatina prisiminti Holokausto aukas bei kovoti prieš neapykantą ir diskriminaciją.

Darbo laikas

  • II – VII 09.00 – 17.00

    Nuo spalio iki gegužės mėn. muziejus atidaromas pagal pageidavimą

Kaina

  • Ekskursijos 12 – 16 Eur, priklausomai nuo grupės dydžio. Įėjimas į memorialo teritoriją nemokamas bet kuriuo metu.

Papildoma informacija

  • Dėl ekskursijų ir edukacinių užsiėmimų muziejuje prašome susisiekti iš anksto el. p. muziejus@jmuseum.lt arba tel. +37066289575

Kaip atvykti

  • Automobiliu iš Vilniaus važiuoti reikėtų Švitrigailos g., paskui sukti į Dariaus ir Girėno g. ir važiuoti iki posūkio dešinėje pusėje į Eišiškių plentą. Pasukę į Eišiškių plentą, pavažiuokite truputį į priekį ir sukite dešinėn į Baltosios Vokės g. Pavažiavę sukite kairėn į Agrastų g. Gatvės gale pamatysite automobilių stovėjimo aikštelę ir memorialą.
  • Koordinatės: 54.626314, 25.16114

Nuotraukų šaltinis: © jmuseum.lt

Jogailė Petkutė

Autorius

Jogailė Petkutė

Dievinu keliones!