Viskas ką turite žinoti apie Sabą Izraelyje
Dalintis

Sabas yra viena svarbiausių tradicijų Izraelyje, ir kiekvienas, keliaujantis į šią šalį, turėtų būti gerai pasiruošęs, kad galėtų tinkamai planuoti savo laiką. Sabas, arba šabas (hebrajų kalba – שַׁבָּת, „shabbat”), yra žydų savaitės diena, skirta poilsiui ir dvasiniam atsinaujinimui, prasidedanti penktadienio vakarą saulei leidžiantis ir baigianti šeštadienio vakare, kai pasirodo pirmosios žvaigždės. Šio ypatingo laikotarpio metu daugelis įprastų kasdienio gyvenimo veiklų sustoja, todėl turistams svarbu suprasti, kokią įtaką tai gali turėti jų kelionėms, apsipirkimui, viešojo transporto naudojimui ir kitoms veikloms.

Kas yra Sabas?

Sabas yra viena seniausių ir svarbiausių žydų religinių praktikų, kuri kilo iš Biblijos ir tapo esminiu judėjų tapatybės elementu. Šios dienos esmė – poilsis ir dvasinis susikaupimas, primenantis, kad Dievas, po šešių kūrimo dienų, septintąją dieną ilsėjosi. Sabas simbolizuoja dvasinę atgaivą ir tikėjimo gilumą, todėl žydai vengia darbų, kurie gali trukdyti šio laikotarpio ramybei.

Pagal tradiciją, nuo penktadienio vakaro iki šeštadienio vakaro draudžiama atlikti daugybę darbų: nuo maisto gamybos ir ugnies kūrimo iki elektronikos naudojimo ir viešojo transporto veiklos. Šis draudimas yra reikšmingas tiek tikintiesiems, tiek keliautojams, norintiems suprasti, kaip šios taisyklės gali paveikti jų patirtį Izraelyje.

Daugiau informacijos: https://en.wikipedia.org/wiki/Shabbat

Sabas ir viešasis transportas

Viena iš pirmųjų problemų, su kuria gali susidurti turistai, yra viešojo transporto nebuvimas Sabo metu. Izraelyje, ypač Jeruzalėje ir kituose religiniuose miestuose, viešasis transportas sustoja penktadienio vakarą ir atnaujinamas tik šeštadienio vėlų vakarą. Tai apima autobusus, traukinius ir maršrutus tarp miestų.

Tačiau Tel Avive ir kitose mažiau religingose vietovėse pastaruoju metu pradėtos teikti tam tikros transporto paslaugos per Sabo laiką, ypač privačių vežėjų ar miesto iniciatyvų. Nepaisant to, turistams rekomenduojama iš anksto planuoti keliones ir pasirūpinti, kad reikalingos vietos būtų pasiekiamos prieš prasidedant Sabui.

Sabas ir maitinimo įstaigos

Daugelis restoranų, kavinių ir parduotuvių, ypač religiniuose miestuose, užsidaro per Sabą. Jeruzalėje, Hebrone ir kituose tradiciškesniuose miestuose maitinimo vietų užsidarymas prasideda penktadienio popietę, o jos atsidaro tik šeštadienio vėlų vakarą arba sekmadienį.

Tel Avive, Haifoje ir Eilate, kurie yra liberalesni miestai, kai kurie restoranai ir kavinės lieka atviros per Sabą, tačiau jų skaičius ir pasirinkimai gali būti riboti. Turistams rekomenduojama iš anksto užsisakyti maistą ar pasirinkti vietas, kurios aiškiai nurodo, kad dirba Sabo metu.

Sabas ir lankytinos vietos

Sabas daro įtaką ir turistinių objektų lankymui. Daugelis muziejų, lankytinų vietų ir pramogų centrų, ypač religiniuose miestuose, užsidaro Sabui. Pavyzdžiui, Jeruzalės senamiestis, Vakarų siena ir kitos religinės vietos dažnai yra uždaromos arba ribojamas lankymas. Taip pat verta atkreipti dėmesį į tai, kad Sabas yra itin svarbus laikas šeimai ir bendruomenei, todėl kai kuriose vietose gali būti daugiau vietinių gyventojų, o turistai turėtų gerbti šią tradiciją.

Nepaisant to, kai kurios vietos, pvz., gamtos parkai, paplūdimiai ir kitos lauko pramogos, gali likti prieinamos lankytojams, tačiau svarbu patikrinti išankstinius grafikus, kad būtumėte tikri, jog lankoma vieta nėra uždaryta Sabui.

Sabas ir religiniai papročiai

Sabas yra itin svarbus religinis laikas, todėl turistams patariama gerbti vietinius papročius. Net jei nesate religingi, viešnagės metu verta prisiminti tam tikras elgesio taisykles. Pavyzdžiui, Jeruzalėje ar kitose itin religingose vietovėse rekomenduojama vengti viešose vietose rūkyti, važinėtis dviračiais ar elgtis nepagarbiai švenčiantiems Sabą gyventojams.

Daugelis šeimų per Sabą kviečia svečius vakarienės, ypač jei atvykote kaip svečias pas vietinius gyventojus. Šios vakarienės yra puikus būdas pažinti žydų kultūrą ir tradicijas. Paprastai Sabato vakarienės metu valgoma tradicinis žydų maistas, meldžiamasi ir giedamos dainos. Dalyvaujant tokioje vakarienėje, svarbu suprasti pagrindines taisykles: prieš vakarienę būtina plauti rankas, o šeimininkų nurodymai gerbtini.

Viešbučiai per Sabą

Nors daugelis įstaigų užsidaro, viešbučiai paprastai dirba visą laiką. Tačiau, jei apsistojate viešbutyje, kuris laikosi košerinės virtuvės taisyklių, turėtumėte būti pasiruošę tam, kad Sabo metu virtuvė gali neveikti, o viešbučio paslaugos, tokios kaip liftai, gali būti apribotos – kai kuriuose viešbučiuose yra specialūs „Sabo liftai”, kurie sustoja kiekviename aukšte automatiškai, nes religiniai įstatymai draudžia spausti mygtukus.

Sabas ir apsipirkimas

Per Sabą beveik visos parduotuvės yra uždarytos. Tai apima tiek didelius prekybos centrus, tiek mažas parduotuves. Todėl turistams rekomenduojama apsipirkti iš anksto, ypač jei jums reikia būtinų daiktų savaitgalio metu. Tel Avive ir kitose liberalesnėse vietovėse gali būti keletas prekybos vietų, kurios dirba Sabui nepaisant tradicijų, tačiau tai yra išimtis.

Sabas ir kasdienis gyvenimas

Svarbu žinoti, kad Sabas daro įtaką ir kasdieniam gyvenimui, pavyzdžiui, sveikatos priežiūrai. Nors ligoninės ir skubios pagalbos paslaugos teikiamos ir Sabo metu, dauguma gydytojų kabinetų, klinikų ir kitų medicinos paslaugų įstaigų užsidaro. Jei reikia medicininės pagalbos, rekomenduojama naudotis skubios pagalbos tarnybomis arba pasirūpinti reikalingomis paslaugomis iš anksto.

Apibendrinimas

Sabas Izraelyje yra ne tik religinė tradicija, bet ir svarbus kasdienio gyvenimo elementas. Turistams svarbu atsižvelgti į jo įtaką viešajam transportui, maitinimui, lankytinoms vietoms ir kitiems aspektams. Geriausias būdas mėgautis viešnage Izraelyje yra iš anksto suplanuoti savo laiką, užtikrinti, kad turite reikiamą informaciją apie vietines tradicijas, ir gerbti vietos gyventojų papročius.

Jogailė Petkutė

Autorius

Jogailė Petkutė

Dievinu keliones!