Kulinarinė kelionė po Turkiją – tai tarsi skonių, tekstūrų ir aromatų lobynas. Turkijos virtuvė, turinti turtingą istoriją ir turinti Centrinės Azijos, Artimųjų Rytų, Rytų Europos ir Balkanų įtakų sintezę, siūlo begalę patiekalų, kuriais galės pasimėgauti kiekvienas. Pateikiame jūsų gidą, kuriame rasite tradicinių patiekalų, kuriuos būtina paragauti, ir įžvalgų apie Turkijos kulinarinę kultūrą.
Starteriai ir užkandžiai
- Meze: Tai nedideli patiekalai, patiekiami kaip starteriai arba užkandžiai, dažnai kartu su rakı – firminiu Turkijos anyžių skonio alkoholiu. Meze gali būti įvairūs patiekalai, pavyzdžiui, humusas, muhammara (aštrus pipirų padažas), įdaryti vynuogių lapai ir kt.
- Simit: Dažnai vadinami turkiškais bageliais, tai sezamais apvolioti duonos žiedai, traškūs iš išorės ir minkšti viduje. Simit puikiai tinka pusryčiams ar užkandžiams, paprastai parduodami gatvės prekeivių.
Ikoniški pagrindiniai patiekalai
- Kebabai: Kebabai yra bene garsiausias Turkijos eksporto produktas. Doner kebabas gaminamas iš vertikalioje keptuvėje keptos mėsos, o Adana kebabą sudaro ant iešmo kepta malta mėsa, pavadinta Adanos miesto vardu.
- İskender Kebab: Tai gardus patiekalas, kurį sudaro plonai supjaustyta ant grotelių kepta ėriena, aptepta karštu pomidorų padažu ant pitos duonos gabalėlių, gausiai apteptų lydytu avies sviestu ir jogurtu.
- Lahmacun: Lahmacun – tai plonas tešlos gabalėlis su maltos mėsos (paprastai jautienos arba avienos), daržovių, žolelių ir prieskonių įdaru, kuris iškepamas.
- Mantı: Turkiški koldūnai su maltos mėsos įdaru, paprastai patiekiami su jogurto padažu ir pagardinti raudonaisiais pipirais, sumaku ir mėtomis.
Vegetariški skanėstai
- Dolma ir sarma: Dolma reiškia įdarytas daržoves, o sarma yra panaši, tačiau įdaras vyniojamas į vynuogių arba kopūstų lapus. Įdarų sudėtyje gali būti ryžių, kedro riešutų ir įvairių prieskoninių žolelių, todėl jie yra puikus vegetariškas pasirinkimas.
- İmam Bayıldı: Tai klasikinis vegetariškas patiekalas, kuriame baklažanai įdaryti svogūnais, česnakais ir pomidorais ir troškinami alyvuogių aliejuje. Jo pavadinimas reiškia „imamas alpsta”, spėjama, kad dėl skanaus skonio.
Saldūs skanėstai
- Baklava: Garsus desertas iš sluoksniuotos filo tešlos, įdarytos smulkintais riešutais ir pasaldintos sirupu arba medumi. Kiekvienas Turkijos regionas turi savitą šio saldaus skanėsto variantą.
- Turkiškas skanėstas (Lokum): Iš krakmolo ir cukraus pagamintas konditerijos gaminys, dažnai pagardintas rožių vandeniu, citrina arba mastika, su riešutais, pavyzdžiui, pistacijomis arba graikiniais riešutais.
Gėrimai
- Turkiška arbata (Çay): Arbata yra neatsiejama turkų kultūros dalis, patiekiama mažose tulpės formos stiklinėse. Labiausiai paplitusi yra juodoji arbata, verdama stipri ir patiekiama su cukrumi pagal skonį.
- Turkiška kava: Turkiška kava, verdama puodelyje, vadinamame cezve, garsėja stipriu skoniu ir tiršta puta. Ji patiekiama mažuose puodeliuose, dažnai kartu su stikline vandens ir turkišku malonumu.
Kulinarinės įžvalgos
- Pusryčiai (Kahvaltı): Turkijoje tai – didingas patiekalas, kuriame yra sūrių, alyvuogių, kiaušinių, pomidorų, agurkų, uogienės, medaus ir kt., patiekiamas su duona ir arbata.
- Gatvės maistas: Be simito ir kebabų, nepraleiskite progos paragauti gatvės prekeivių siūlomų kukurūzų burbuolių (mısır) ir įdarytų midijų (midye dolma).
- Sezoninis ir šviežias: Turkijos virtuvėje daugiausia dėmesio skiriama šviežiems sezoniniams ingredientams, todėl kiekvienas patiekalas atspindi metų laiką.
Kulinarinis nuotykis Turkijoje yra tokia pat svarbi kelionės dalis, kaip ir istorinių vietų ir gamtos stebuklų lankymas. Kiekvienas patiekalas pasakoja apie turtingą Turkijos istoriją, kultūrą ir geografiją. Kokių turkiškų patiekalų labiausiai nekantraujate paragauti?