utenos lankytinos vietos

Utena – vienas iš seniausių Lietuvos miestų, turintis turtingą istoriją ir daugybę lankytinų vietų. Šis vadovas padės Jums geriau pažinti Utenos miestą ir jo apylinkes, suteiks naudingos informacijos apie svarbiausias vietas, jų istoriją, bei vietinių gyventojų įspūdžius. Be to, rasite praktiškų patarimų, kaip kuo geriau išnaudoti savo laiką šioje vietovėje.

1. Utenos miesto parkas

Istorija

Utenos miesto parkas buvo įkurtas XX a. pradžioje ir nuo tada tapo viena iš pagrindinių poilsio vietų miestiečiams ir turistams. Parkas buvo suplanuotas taip, kad būtų sukurtos įvairios zonos – nuo ramių vietų pasivaikščiojimams iki aktyvių pramogų aikštelių. Ilgainiui parkas buvo išplėstas, jame pasodinti įvairūs medžiai, suformuotos gėlynai ir tvenkiniai. Parkas taip pat garsėja savo kultūriniais renginiais ir koncertais, kurie pritraukia daug lankytojų.

Gyventojų citatos

„Utenos parkas yra tarsi miesto širdis – čia visada gali sutikti draugų ir pabėgti nuo kasdienybės rūpesčių.“ – Jonas, 45 m. „Mėgstu čia vaikščioti su šeima, ypač pavasarį, kai viskas žydi.“ – Inga, 32 m.

Praktiniai patarimai

 • Aplankykite parką anksti ryte arba vėlai vakare, kad išvengtumėte didelių žmonių srautų.
 • Nepamirškite pasiimti pikniko krepšio – parke yra daugybė puikių vietų piknikui.
 • Jei keliaujate su vaikais, būtinai aplankykite žaidimų aikštelę ir mažą zoologijos sodą.

2. Dauniškio ežeras

Istorija

Dauniškio ežeras yra viena iš populiariausių poilsio vietų Utenos mieste. Jo istorija siekia senovės laikus, kai vietiniai gyventojai naudojo ežero vandenį žemės ūkiui ir žvejybai. XX a. pabaigoje ežeras buvo sutvarkytas ir pritaikytas turizmui bei poilsiui. Čia įrengtos maudyklės, valčių nuomos punktai, o vasarą vyksta įvairūs renginiai ir koncertai.

Gyventojų citatos

„Dauniškio ežeras – tai vieta, kurioje galiu atitrūkti nuo miesto šurmulio ir pasimėgauti gamtos ramybe.“ – Lina, 29 m. „Vasaros vakarai prie ežero yra tiesiog magiški – saulėlydis ir ramus vanduo sukuria nepakartojamą atmosferą.“ – Petras, 50 m.

Praktiniai patarimai

 • Apsilankykite ežere ankstyvą rytą, kai vanduo būna švariausias ir ramesnis.
 • Jei mėgstate aktyvų poilsį, išbandykite plaukimą baidarėmis arba vandens dviračiais.
 • Nepamirškite apsaugos nuo saulės priemonių, ypač karštomis vasaros dienomis.

3. Utenos kraštotyros muziejus

Istorija

Utenos kraštotyros muziejus įkurtas 1929 metais ir nuo tada renka bei saugo Utenos krašto istoriją, kultūrą ir tradicijas. Muziejuje eksponuojami archeologiniai radiniai, senoviniai daiktai, liaudies meno kūriniai ir dokumentai. Kiekvienas muziejaus eksponatas pasakoja apie šio regiono praeitį ir svarbius įvykius. Muziejus yra svarbi edukacijos vieta, kurioje vyksta įvairios parodos, edukacinės programos ir renginiai.

Gyventojų citatos

„Muziejus yra puiki vieta sužinoti apie mūsų krašto istoriją ir paveldą.“ – Milda, 36 m. „Man patinka lankytis muziejuje su vaikais – jie visada atranda kažką naujo ir įdomaus.“ – Saulius, 42 m.

Praktiniai patarimai

 • Planuokite savo apsilankymą iš anksto, kad nepraleistumėte specialių parodų ar renginių.
 • Pasinaudokite gido paslaugomis, kad geriau suprastumėte eksponatų istoriją.
 • Muziejuje yra suvenyrų parduotuvė, kurioje galite įsigyti vietinių menininkų kūrinių ir atminimo dovanų.

Internetinis puslapis: utenosmuziejus.lt

4. Vyžuonų bažnyčia

Istorija

Vyžuonų bažnyčia yra viena iš seniausių Utenos krašte, pastatyta dar XVIII a. pradžioje. Bažnyčia garsėja savo baroko architektūra ir įspūdingu interjeru. Bažnyčios statybos iniciatoriai buvo vietiniai didikai, kurie norėjo sukurti ne tik religinę, bet ir kultūrinę šventovę. Per savo ilgą istoriją bažnyčia išgyveno įvairius laikotarpius, tačiau iki šiol išlaikė savo unikalų žavesį ir vertę.

Gyventojų citatos

„Vyžuonų bažnyčia yra tikras architektūros perlas – jos vidus ir išorė tiesiog spinduliuoja grožiu ir ramybe.“ – Alina, 47 m. „Kiekvienas apsilankymas čia suteikia man dvasinę ramybę ir atgaivą.“ – Tomas, 34 m.

Praktiniai patarimai

 • Apsilankykite bažnyčioje per sekmadienio mišias, kad patirtumėte vietinių tikinčiųjų bendruomenės atmosferą.
 • Nepraleiskite progos pasigrožėti bažnyčios vidumi – freskos ir altoriaus detalės yra ypatingai vertingos.
 • Fotografuoti bažnyčios viduje gali būti ribojama, tad būkite pasiruošę gerbti vietos taisykles.

5. Tauragno ežeras

Istorija

Tauragnų ežeras yra vienas iš giliausių ežerų Lietuvoje, jo gylis siekia net 60 metrų. Ežeras turi turtingą istoriją, susijusią su vietos gyventojų gyvenimu ir pragyvenimu. Tai puiki vieta poilsiui gamtoje, žvejybai, maudynėms ir kitoms vandens pramogoms. Ežero apylinkės taip pat yra populiarios dėl gražių kraštovaizdžių ir ramios aplinkos.

Gyventojų citatos

„Tauragnų ežeras yra mano mėgstamiausia vieta žvejybai – vanduo čia labai švarus, o žuvies gausu.“ – Kęstutis, 52 m. „Mūsų šeima čia atvyksta kiekvieną vasarą – tai mūsų tradicija, kurios laukiame visus metus.“ – Asta, 40 m.

Praktiniai patarimai

 • Jei planuojate žvejoti, įsigykite reikiamą žvejybos licenciją.
 • Apsilankykite ežere anksti ryte, kai vanduo būna ramesnis ir švaresnis.
 • Atsineškite pakankamai vandens ir užkandžių, nes netoliese nėra daug parduotuvių ar kavinių.

6. Laisvės kovų muziejus

Istorija

Laisvės kovų muziejus Utenoje yra dedikuotas Lietuvos nepriklausomybės kovų ir pasipriešinimo okupacijai istorijai. Muziejuje eksponuojami įvairūs artefaktai, dokumentai ir nuotraukos, susijusios su Lietuvos partizanų kovomis ir jų gyvenimu. Tai svarbi vieta, siekiant suprasti šalies istoriją ir pagerbti kovotojų atminimą.

Gyventojų citatos

„Laisvės kovų muziejus yra vieta, kurioje kiekvienas lietuvis turėtų apsilankyti – tai mūsų istorijos dalis, kurios negalima pamiršti.“ – Rasa, 35 m. „Eksponatai ir istorijos čia labai įkvepia ir sujaudina – tai tikrai ypatinga vieta.“ – Andrius, 28 m.

Praktiniai patarimai

 • Planuokite savo apsilankymą iš anksto, kad nepraleistumėte specialių renginių ar parodų.
 • Skirkite pakankamai laiko, kad galėtumėte detaliai susipažinti su muziejaus eksponatais.
 • Nepamirškite aplankyti muziejaus parduotuvės, kurioje galite rasti istorinių knygų ir suvenyrų.

Internetinis puslapis: utenosmuziejus.lt

7. Utenos meno galerija

Istorija

Utenos meno galerija yra svarbi miesto kultūros įstaiga, kuri pristato vietinių ir tarptautinių menininkų darbus. Galerijoje vyksta nuolatinės ir laikinos parodos, meninės dirbtuvės ir kiti kultūriniai renginiai. Tai puiki vieta susipažinti su šiuolaikiniu menu ir įkvėpti kūrybinės energijos.

Gyventojų citatos

„Meno galerija yra vieta, kurioje galiu atsipalaiduoti ir mėgautis įvairiais meno kūriniais.“ – Eglė, 27 m. „Man patinka, kad čia visada vyksta kažkas naujo – kiekvienas apsilankymas yra unikali patirtis.“ – Lukas, 33 m.

Praktiniai patarimai

 • Patikrinkite galerijos renginių kalendorių prieš apsilankant, kad nepraleistumėte įdomių parodų.
 • Pasinaudokite gido paslaugomis, kad geriau suprastumėte eksponuojamus kūrinius.
 • Nepamirškite aplankyti galerijos parduotuvės, kurioje galite įsigyti menininkų darbų ir suvenyrų.

8. Utenos dvaras

Istorija

Antalgės dvaro rūmai yra vienas iš gražiausių ir istoriškai reikšmingiausių pastatų Utenos rajone. Dvaras buvo pastatytas XVIII a. pabaigoje ir yra puikus klasicizmo architektūros pavyzdys. Dvaro rūmai ilgą laiką buvo vietinių didikų rezidencija, o dabar čia vyksta įvairūs kultūriniai renginiai ir parodos.

Gyventojų citatos

„Antalgės dvaras yra tikras architektūros šedevras – jo grožis ir istorija tiesiog užburia.“ – Algirdas, 55 m. „Čia jaučiuosi tarsi nukėlęs laiku į praeitį – dvaro aplinka yra labai autentiška ir išlaikyta.“ – Karolina, 40 m.

Praktiniai patarimai

 • Aplankykite dvarą su gidu, kad sužinotumėte daugiau apie jo istoriją ir architektūrą.
 • Pasiruoškite ilgam pasivaikščiojimui po dvaro parką – tai puiki vieta atsipalaiduoti ir pasimėgauti gamtos grožiu.
 • Nepamirškite fotoaparato – dvaro rūmai ir aplinka yra labai fotogeniški.

Apibendrinimas

Utena yra miestas, kuris siūlo daug įvairių lankytinų vietų – nuo ramybės gamtos prieglobstyje iki kultūrinių patirčių muziejuose. Kiekviena vieta turi savo unikalią istoriją ir žavesį, todėl verta skirti laiko kiekvienai iš jų aplankyti. Mėgaukitės Utenos grožiu ir atraskite jos paslaptis.

D.U.K.

Kaip pasiekti Uteną?

Utena yra lengvai pasiekiama automobiliu, autobusu arba traukiniu iš Vilniaus ir kitų didžiųjų Lietuvos miestų.

Kokie renginiai vyksta Utenoje vasarą?

Vasarą Utenoje vyksta įvairūs kultūriniai renginiai, koncertai, mugės ir sporto varžybos, ypač Dauniškio ežero pakrantėje.

Ar Utenoje yra gerų restoranų?

Taip, Utenoje yra nemažai restoranų ir kavinių, siūlančių įvairių pasaulio virtuvių patiekalus bei tradicinę lietuvišką virtuvę.

Koks yra geriausias metas aplankyti Uteną?

Utena yra graži visais metų laikais, tačiau vasarą ir ankstyvą rudenį oras yra švelniausias ir tinkamiausias lankytis gamtoje bei dalyvauti lauko renginiuose.

Rekomenduojame paskaityti mūsų straipsnį apie lankytinas vietas Elektrėnuose!

Šaltiniai:

Jogailė Petkutė

Autorius

Jogailė Petkutė

Dievinu keliones!