Senieji Filipinų Gyventojai
Dalintis

Filipinai, turtingi savo gamta ir istorija, yra salų valstybė, kurioje nuo seno gyveno įvairios tautos ir gentys. Senieji Filipinų gyventojai sudaro svarbią šalies kultūros ir istorijos dalį, nes jie formavo vietines tradicijas, papročius ir kalbas. Šiame straipsnyje apžvelgsime senųjų Filipinų gyventojų kilmę, jų gyvenimo būdą ir palikimą.

Kas Buvo Pirmieji Filipinų Gyventojai?

Seniausi Filipinų gyventojai buvo Negritai, kurie, kaip manoma, į salyną atvyko prieš daugiau nei 30 000 metų per sausumos tiltus, jungusius salyną su Azijos žemynu. Negritai buvo mažaūgiai medžiotojai ir rinkėjai, kurie klajojo po Filipinų salyną.

Negritų Kultūra ir Gyvenimo Būdas

  • Gyvenimo būdas: Negritai gyveno mažose grupėse, buvo medžiotojai-rinkėjai, naudodami paprastus įrankius maisto rinkimui ir medžioklei.
  • Fizinės savybės: Negritai pasižymėjo tamsia oda, garbanotais plaukais ir nedideliu ūgiu.
  • Kultūrinė įtaka: Nepaisant vėlesnių kolonistų įtakos, Negritai išlaikė kai kurias savo tradicijas, kurios yra svarbi Filipinų kultūros dalis.

Australoneziečiai ir Jų Įtaka

Apie 2500 m. pr. Kr. į Filipinus pradėjo atvykti australoneziečiai, kurie tapo pagrindine šių dienų Filipinų gyventojų protėvių grupe. Jie į salyną atsivežė žemdirbystės, keramikos ir laivybos tradicijas.

Australoneziečių Gyvenimo Būdas

  • Žemdirbystė: Jie augino ryžius, taro, kokosus ir kitus augalus, taip pat laikė gyvulius.
  • Kūrybiškumas: Australoneziečiai buvo talentingi laivų statytojai ir jūrininkai. Jų pastatyti balangai (tradiciniai laivai) leido jiems keliauti tarp salų.
  • Kultūra ir kalba: Ši grupė sudarė pagrindą Filipinų kalboms ir daugelio tradicijų formavimuisi.

Majapahit ir Srivijaya Civilizacijų Poveikis

Viduramžiais Filipinai buvo stipriai paveikti Majapahit ir Srivijaya civilizacijų, kurios turėjo didelę įtaką pietryčių Azijos regionui. Per šį laikotarpį Filipinų gyventojai perėmė prekybos, religijos ir meno elementus.

  • Prekyba: Filipinų salos buvo svarbios prekybos taškai tarp Kinijos, Indonezijos ir Indijos.
  • Religija: Per prekybą plito animistiniai tikėjimai, o vėliau – induizmas ir budizmas.

Islamo Atėjimas

XIV a. Filipinus pasiekė islamas, kurį atnešė prekybininkai iš Malajų pusiasalio ir Borneo. Islamas greitai paplito pietinėse salose, ypač Mindanao ir Sulu archipelage.

  • Musulmonų bendruomenės: Islamas suformavo stiprias bendruomenes pietinėse salose, kurios tapo žinomos kaip Moro.
  • Architektūra ir menas: Islamo atėjimas prisidėjo prie unikalios Filipinų kultūros, ypač architektūros, raštijos ir meno srityse.

Kolonistų Atėjimas ir Senųjų Tradicijų Kaita

XVI a. Filipinų salyną atrado ir kolonizavo ispanai. Jų valdymo laikotarpiu buvo perimta krikščionybė, kuri greitai paplito didžiojoje salyno dalyje. Tačiau kai kurios senųjų gyventojų grupės, ypač gyvenančios kalnuotose vietovėse ir salų pakrantėse, sugebėjo išsaugoti savo tradicijas.

  • Ifugao ir jų ryžių terasos: Kalnuose gyvenanti Ifugao tauta garsėja savo ryžių terasomis, kurios laikomos inžineriniu stebuklu ir įtrauktos į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.
  • Izoliacija: Tokios grupės kaip Negritai ir kitos gentys liko izoliuotos ir toliau gyveno pagal savo papročius.

Šiandienos Senųjų Gyventojų Palikimas

Šiandien Filipinų senieji gyventojai yra svarbi šalies kultūros dalis. Daugelis jų tradicijų, tokių kaip šokiai, muzika ir rankdarbiai, vis dar puoselėjamos ir yra svarbios Filipinų tapatybei. Negritai, Ifugao, Moro ir kitos gentys išsaugojo unikalius papročius, kurie yra neatsiejama šalies kultūrinio paveldo dalis.

  • Tradiciniai festivaliai: Filipinuose vyksta daugybė festivalių, kuriuose atgyja senųjų gyventojų tradicijos.
  • UNESCO paveldas: Tokios vietos kaip Ifugao ryžių terasos yra gyvas Filipinų senųjų gyventojų įnašo į šalies istoriją įrodymas.

Apibendrinimas

Filipinų senieji gyventojai formavo šalies kultūrą, tradicijas ir paveldą, kuris išlieka svarbus iki šių dienų. Jų istorija yra įkvepiantis priminimas apie žmonijos gebėjimą prisitaikyti ir išsaugoti savo tapatybę nepaisant laikmečio iššūkių.

Jogailė Petkutė

Autorius

Jogailė Petkutė

Dievinu keliones!