Keliaudami į Portugaliją galėsite susipažinti su jos turtinga kultūra, nuostabiais kraštovaizdžiais ir šiltu svetingumu. Kad mėgautumėtės vizitu ir kartu paisytumėte vietinių papročių ir tradicijų, pateikiame keletą pagrindinių patarimų, kaip apsirengti ir elgtis:

Kaip apsirengti

 • Apsirenkite pagal sezoną: Portugalijoje būna švelnios žiemos ir karštos vasaros. Vasaros mėnesiais tinka lengvi, orui pralaidūs drabužiai, ypač jei lankotės pakrantės vietovėse. Žiemą svarbiausia vilkėti sluoksnius, nes temperatūra gali svyruoti. Lengva striukė ar megztinis gali būti ypač naudingi vėsesniais vakarais, net ir vasarą.
 • Paplūdimio apranga: Paplūdimio apranga, pavyzdžiui, maudymosi kostiumėliai ir šlepetės, yra visiškai priimtina paplūdimyje, bet ne miestuose, parduotuvėse ar restoranuose. Išeidami iš paplūdimio visada apsirenkite tinkamai, kad įsilietumėte į vietos normas ir parodytumėte pagarbą bendruomenei.
 • Elegantiška laisvalaikio apranga: Vakarieniaujant ar tyrinėjant miestus plačiai paplitusi elegantiška laisvalaikio apranga. Prabangesniuose restoranuose ir vakariniuose renginiuose gali būti taikomas oficialesnis aprangos kodas. Tai nebūtinai reiškia kostiumą ar vakarinę suknelę, tačiau vengdami šortų ir sandalų galite jaustis laisviau rafinuotoje aplinkoje.
 • Bažnyčios ir religinės vietos: Lankydamiesi bažnyčiose ar religinėse vietose apsirenkite kukliai. Tai reiškia, kad iš pagarbos turite užsidengti pečius ir kelius. Tai paprastas gestas, kuriuo parodomas kultūrinis jautrumas ir kuris gali pagerinti jūsų įspūdžius šiose istorinėse ir dvasinėse vietose.
 • Vaikščiojimas ir žygiai pėsčiomis: Patogūs vaikščiojimo bateliai yra būtini, ypač tyrinėjant Portugalijos miestus, kurių gatvės grįstos akmenimis, arba jei planuojate leistis į pėsčiųjų žygius. Gera avalynė ne tik užtikrins patogumą, bet ir padės išvengti traumų, todėl galėsite visapusiškai mėgautis nuotykiais.

Kaip elgtis

 • Pasisveikinkite: Paprastas „Bom dia” (labas rytas), „Boa tarde” (laba diena) arba „Boa noite” (labas vakaras). Susitikus su kuo nors įprasta paspausti ranką, o artimi draugai gali pasisveikinti dviem bučiniais į skruostus, pradedant iš dešinės. Toks šiltas pasisveikinimas suteikia draugišką toną bendravimui.
 • Kalbos mandagumas: Nors daugelis portugalų kalba angliškai, ypač turistinėse vietovėse, bandymas persimesti keliais žodžiais portugališkai yra gerai priimamas ir rodo pagarbą vietos kultūrai. Net jei jūsų tarimas nebus tobulas, tikėtina, kad jūsų pastangos bus sutiktos su šypsenomis ir padrąsinimu.
 • Valgymo etiketas: Prieš pradedant valgyti, mandagu palaukti, kol visi bus aptarnauti. Baigę valgyti, padėkite stalo įrankius į lėkštę vieną šalia kito. Arbatpinigiai yra įprastas, bet neprivalomas dalykas, o 5-10 % yra įprasta praktika restoranuose už gerą aptarnavimą. Šis gestas yra padėka už suteiktas paslaugas ir yra Portugalijos valgymo kultūros dalis.
 • Elgesys viešose vietose: Portugalai vertina mandagumą ir diskretiškumą viešumoje. Garsūs pokalbiai ar garsus elgesys gali būti laikomi trikdančiais, ypač uždarose viešose erdvėse, pavyzdžiui, restoranuose ar viešajame transporte. Jei kalbėsite tyliau, parodykite, kad esate dėmesingi aplinkiniams ir padėsite išsaugoti ramią atmosferą, kuri būdinga daugeliui Portugalijos vietų.
 • Pagarba kultūrai ir tradicijoms: Portugalija turi turtingą papročių ir tradicijų paveldą. Parodykite pagarbą būdami atidūs ir dėmesingi, nesvarbu, ar dalyvaujate vietiniame festivalyje, ar lankote istorines vietas. Skirdami laiko suprasti šių kultūrinių apraiškų kontekstą ir reikšmę, galite labai praturtinti savo kelionės patirtį.
 • Aplinkosauginis dėmesys: Gerbkite nuostabų Portugalijos kraštovaizdį, mažindami savo poveikį aplinkai. Tai reiškia, kad lankydamiesi gamtos parkuose ar pakrančių zonose nemėtykite šiukšlių ir laikykitės vietos rekomendacijų. Tokiais veiksmais prisidedate prie Portugalijos gamtos grožio išsaugojimo būsimiems lankytojams ir vietos bendruomenei.
 • Apsipirkinėjimas ir derybos: Nors kai kuriose šalyse derėtis yra įprasta, Portugalijoje tai nėra plačiai paplitusi praktika, ypač parduotuvėse ir turgavietėse, kuriose kainos aiškiai pažymėtos. Tačiau blusų turguose ar neoficialiose prekyvietėse draugiškos derybos gali būti dalis patirties. Čia mandagiai derėtis gali būti malonu, tačiau svarbu tai daryti pagarbiai ir nesitikint didelių nuolaidų.

Laikydamiesi šių paprastų patarimų, kaip apsirengti ir elgtis, ne tik patogiau jausitės lankydamiesi Portugalijoje, bet ir skatinsite teigiamą bendravimą su vietiniais gyventojais, todėl jūsų patirtis bus dar turiningesnė ir malonesnė.

Jogailė Petkutė

Autorius

Jogailė Petkutė

Dievinu keliones!