Gruodis Portugalijoje – stebuklingas metas, kai žiemos šaltį dažnai sušvelnina šventinė šiluma ir palyginus švelnus šalies klimatas. Tai mėnuo, kai ne piko metu vykstančių kelionių ramybė derinama su ryškiomis Kalėdų ir Naujųjų metų šventėmis, vykstančiomis vaizdingų kraštovaizdžių ir istorinių miestų, išpuoštų šviesomis ir dekoracijomis, fone. Tiems, kurie svarsto apie apsilankymą Portugalijoje, gruodis siūlo unikalų kultūrinių švenčių, sezoninio grožio ir kulinarinių malonumų derinį.

Gruodžio mėnesio orai

Gruodžio mėnesį Portugalijoje vyrauja vėsesnis oras – vidutinė temperatūra svyruoja nuo 8 °C šiaurėje iki 13 °C pietuose. Nors tai neabejotinai žiema, klimatas, palyginti su didžiąja dalimi Europos, yra švelnesnis, ypač pakrantėje. Dažniau lyja, ypač šiauriniuose ir centriniuose regionuose, tačiau neretai pasitaiko saulėtų dienų, kurios suteikia gražaus ir gaivaus oro tyrinėjimams. Ypač Algarvėje šį mėnesį vyrauja vieni geriausių orų, todėl Algarvė yra populiarus prieglobstis ieškantiems švelnesnių žiemos dienų.

Ką pamatyti ir nuveikti

Šventinės iškilmės ir tradicijos

Portugalija švenčių sezoną pasitinka su daugybe švenčių, turgų ir miestus nušviečiančių dekoracijų. Ypač šventiški yra Lisabonos ir Porto miestai, kuriuose įrengtos įspūdingos šviesų instaliacijos ir kalėdinės mugės. Tradicinės prakartėlės, vadinamos „Presépios”, yra svarbi Portugalijos Kalėdų švenčių dalis, jų galima rasti bažnyčiose, parduotuvėse ir viešose aikštėse.

Naujųjų metų išvakarių šventės

Portugalijoje Naujieji metai pasitinkami fejerverkais, koncertais ir vakarėliais visoje šalyje. Didžiuosiuose miestuose, įskaitant Lisaboną, Portą ir Albufeirą Algarvėje, rengiami įspūdingi fejerverkai, nušviečiantys naktinį dangų, o šventė tęsiasi iki ankstyvo ryto. Madeiros mieste Funšalyje vyksta vienas garsiausių pasaulyje fejerverkų šou, pripažintas Gineso rekordų knygos.

Kultūrinės įžvalgos ir vidaus tyrinėjimai

Dėl vėsesnių gruodžio orų ir retkarčiais pasitaikančio lietaus tai puikus metas kultūriniams tyrinėjimams uždarose patalpose. Muziejai, meno galerijos ir istorinės vietovės leidžia susipažinti su turtingu Portugalijos paveldu be turistų minios turistų sezono metu. Tai taip pat puikus metas pasimėgauti tradicinės portugališkos kavinės šiluma, paragauti pyragaičių, pavyzdžiui, „pastéis de nata”, arba išgerti puodelį sodrios, intensyvios portugališkos kavos.

Žiemos sportas ir veikla

Mėgstantiems žiemos sportą Portugalija siūlo keletą galimybių, nors ir mažesnio masto nei kitos Europos vietovės. Serra da Estrela kalnų grandinė, kurioje yra aukščiausia Portugalijos viršukalnė, virsta žiemos sporto centru, kuriame galima slidinėti, važinėtis snieglente ir užsiimti kita su sniegu susijusia veikla.

Gastronomija ir sezoniniai malonumai

Portugalijos virtuvė gruodžio mėnesį pasižymi sotiais patiekalais ir sezoniniais skanėstais. Nuo „Bacalhau” (menkės) patiekalų, kurie yra pagrindiniai portugalų kalėdinių vakarienių patiekalai, iki saldumynų, tokių kaip „Bolo Rei” (karališkasis pyragas), tradicinis kalėdinis pyragas su džiovintais vaisiais ir riešutais – šis sezonas turtingas kulinarinių tradicijų. Paragavę šių skanėstų galėsite susipažinti su šventine Portugalijos gastronomija.

Portugalija gruodžio mėnesį

Lankydamiesi Portugalijoje gruodžio mėn. patirsite šventinę nuotaiką, kultūrinį turtingumą ir švelnų žiemos grožį. Švelnesnis klimatas ir šventinė atmosfera daro šį laikotarpį patrauklų tiems, kurie nori pažinti Portugalijos miestus ir kraštovaizdžius be vasaros minios žmonių. Nesvarbu, ar jus traukia šventinės Lisabonos ir Porto šviesos, Naujųjų metų šventės Madeiroje, ar ramus Algarvės žiemos pakrantės grožis, gruodis Portugalijoje – tai įsimintinas šventinio sezono fonas, kuriame tradicinės šventės susilieja su nepakartojamu Portugalijos žiemos žavesiu.

Jogailė Petkutė

Autorius

Jogailė Petkutė

Dievinu keliones!