Aprangos kodas: Pagarba ir kuklumas

 1. Bendra apranga: Turkijos miestai yra gana modernūs, tačiau konservatyvi apranga yra vertinama, ypač kaimo vietovėse. Rinkitės drabužius, dengiančius pečius ir kelius, ypač lankydamiesi mečetėse ir religinėse vietose.
 2. Mečečių lankymas: Įeidami į mečetę tiek vyrai, tiek moterys turėtų rengtis kukliai. Moterys privalo dengti galvą, pečius ir kelius. Tokiais atvejais pravartu nešiotis skarelę. Vyrai turėtų vengti dėvėti šortus. Prieš įeinant į vidų būtina nusiauti batus, todėl dėvėkite ką nors, ką lengva nusiauti ir apsiauti.
 3. Paplūdimio apranga: Turkijos pakrančių regionuose ir turistiniuose kurortuose paplūdimiai yra liberalesni. Paplūdimyje galima dėvėti maudymosi kostiumėlius, tačiau viešose vietose arba būnant toliau nuo paplūdimio derėtų prisidengti.

Elgesys: Mandagumas ir pagarba

 1. Pasisveikinimas: Tvirtas rankos paspaudimas yra įprastas pirmą kartą susitinkant. Artimi draugai ir giminaičiai gali pasisveikinti pabučiuodami vienas kitą į abu skruostus. Tiesioginis kieno nors vardo vartojimas gali būti vertinamas kaip nepagarbus, nebent esate pakviestas tai daryti. Mandagu vartoti tokius titulus, kaip „Bay” – ponas, arba „Bayan” – ponia, o po jų – pavardė.
 2. Svetingumas: Turkai yra neįtikėtinai svetingi ir gali pakviesti jus į savo namus. Mandagu atnešti nedidelę dovanėlę, pavyzdžiui, saldumynų ar gėlių. Prieš įeidami į namus nepamirškite nusiauti batų.
 3. Valgymas: Turkiškas maistas yra bendruomeniškas. Įprasta dalytis stalo centre padėtais patiekalais. Valgydami ir paduodami daiktus visada naudokite dešinę ranką, nes kairė laikoma nešvaria. Arbatpinigiai (apie 10 %) restoranuose yra įprasti, bet neprivalomi.
 4. Viešas meilės demonstravimas: Nors didesniuose miestuose pamatysite jaunų porų, besilaikančių už rankų, viešai rodomi jausmai paprastai yra minimalūs, ypač konservatyviose vietovėse.
 5. Pagarba religijai: Ramadanas, islamo pasninko mėnuo, yra plačiai paplitęs. Nors iš nemusulmonų nesitikima, kad jie pasninkaus, konservatyviose vietovėse pagarbiai vengiama valgyti, gerti ar rūkyti viešose vietose šviesiu paros metu.
 6. Fotografija: Prieš fotografuodami žmones, ypač kaimo vietovėse, visada paprašykite leidimo. Venkite fotografuoti karinius ar vyriausybinius pastatus, nes tai gali būti vertinama kaip įtartina.

Kultūrinio jautrumo problemos

 • Kalbos pastangos: Išmokę keletą pagrindinių turkiškų frazių ne tik praturtinsite savo kelionės patirtį, bet ir parodysite pagarbą kultūrai.
 • Suprasti niuansus: Turkija yra įvairių kultūrų ir tradicijų šalis. Būkite atviri ir pagarbiai žiūrėkite į vietinius papročius ir praktiką, su kuria susidursite.
 • Aplinkosauginis sąmoningumas: Gerbkite gamtos objektus ir viešąsias vietas, palaikydami švarą ir laikydamiesi vietos rekomendacijų.

Būkite saugūs ir mandagūs

Kelionė į Turkiją – tai galimybė pasinerti į turtingą kultūrinį gobeleną. Kukli apranga ir pagarbus elgesys atveria duris nuoširdžiam bendravimui ir gilesniam šios gyvybingos kultūros pažinimui. Turkijos tradicijų ir modernumo mišinys suteikia unikalią patirtį, kuri, pasitelkus šiek tiek jautrumo ir sąmoningumo, gali būti nepaprastai naudinga. Kokią Turkijos kultūros dalį labiausiai trokštate ištirti?

Jogailė Petkutė

Autorius

Jogailė Petkutė

Dievinu keliones!