Lankytinos vietos budapešte

Budapeštas, Vengrijos sostinė, yra vienas gražiausių Europos miestų, garsėjantis savo istorija, kultūra ir architektūra. Miestas yra padalintas į dvi dalis – Buda ir Peštą, kurias skiria Dunojaus upė. Šiame straipsnyje apžvelgsime keletą svarbiausių miesto lankytinų vietų, jų istoriją, gyventojų citatas ir praktinius patarimus, kaip geriausiai jas aplankyti.

Budos pilis

Istorija

Budos pilis, esanti ant Budos kalvos, yra viena iš svarbiausių Budapešto istorinių vietų. Ji buvo pastatyta XIII amžiuje ir buvo Vengrijos karalių rezidencija. Pilis daug kartų buvo rekonstruota ir atstatyta po karo ir gaisrų, o šiandien ji yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Budos pilis yra ne tik istorinis paminklas, bet ir kultūros centras, kuriame yra Vengrijos nacionalinė galerija ir Budapešto istorijos muziejus.

Gyventojų citatos

„Budos pilis yra mūsų miesto perlas, kurio grožis ir istorija niekada nepaliauja stebinti,” sako Budapešto gyventoja Éva.

Praktiniai patarimai

 • Geriausias laikas aplankyti pilį yra anksti ryte arba vėlai vakare, kad išvengtumėte didelių turistų srautų.
 • Įsigykite bendrą bilietą, kuris leis aplankyti kelias pilies teritorijoje esančias ekspozicijas.
 • Nepamirškite pasivaikščioti po pilies sodus ir terasas, nuo kurių atsiveria nuostabūs vaizdai į miestą ir Dunojaus upę.

Parlamento rūmai

Istorija

Budapešto Parlamento rūmai yra vieni didžiausių ir gražiausių parlamento pastatų pasaulyje. Jie buvo pastatyti XIX amžiaus pabaigoje neogotikos stiliumi. Šis pastatas simbolizuoja Vengrijos nepriklausomybę ir demokratiją. Parlamento rūmai yra įspūdingi ne tik iš išorės, bet ir viduje, kur galima pamatyti karūnacijų regalijas ir prabangius interjerus.

Gyventojų citatos

„Parlamento rūmai yra mūsų tautos pasididžiavimas ir architektūrinis šedevras,” sako vietinis gyventojas Gábor.

Praktiniai patarimai

 • Būtinai rezervuokite ekskursiją iš anksto, nes vietos užpildomos greitai.
 • Lankydamiesi viduje, nepraleiskite progos pamatyti Šventosios Karūnos salę, kur saugoma Vengrijos karūna.
 • Vakarais pastatas nuostabiai apšviečiamas, tad verta pamatyti ir naktinį jo vaizdą nuo Dunojaus kranto.

Dunojaus krantinė

Istorija

Dunojaus krantinė Budapešte yra vieta, kur susitinka miesto istorija ir šiuolaikinis gyvenimas. Keli kilometrai palei upę tęsiasi promenada, kurioje gausu istorinių pastatų, tiltų ir skulptūrų. Ši vieta yra ideali pasivaikščiojimams ir siūlo nuostabius miesto vaizdus.

Gyventojų citatos

„Dunojaus krantinė yra vieta, kur gali pajusti tikrąją Budapešto dvasią,” teigia vietinė gyventoja Zsófia.

Praktiniai patarimai

 • Pasivaikščiojimas krantine yra maloniausias vakare, kai pastatai ir tiltai apšviesti.
 • Užsukite į vieną iš kavinukių ar restoranų palei krantinę ir pasimėgaukite vietiniu maistu bei gėrimais.
 • Jei turite laiko, apsilankykite ir kitose upės pusėje esančiose vietose, tokiose kaip Vengrijos nacionalinis teatras ar Ludwig meno muziejus.

Šv. Stepono bazilika

Istorija

Šv. Stepono bazilika yra viena didžiausių ir svarbiausių bažnyčių Vengrijoje. Bažnyčia buvo statoma daugiau nei 50 metų ir buvo baigta 1905 metais. Ji pavadinta pirmojo Vengrijos karaliaus, Šv. Stepono, garbei, kurio dešinė ranka yra laikoma bazilikos relikvijoje. Šis architektūrinis šedevras, pastatytas neoklasicizmo stiliumi, yra ne tik religijos centras, bet ir vieta, kur vyksta koncertai ir kiti kultūriniai renginiai.

Gyventojų citatos

„Šv. Stepono bazilika yra mūsų miesto pasididžiavimas ir vieta, kurioje galima rasti ramybę,” sako vietinis gyventojas Péter.

Praktiniai patarimai

 • Lankantis bazilikoje, nepraleiskite progos pakilti į kupolą, iš kurio atsiveria įspūdingi miesto vaizdai.
 • Dalyvaukite viename iš bazilikos organizuojamų koncertų, kad patirtumėte ypatingą akustiką ir atmosferą.
 • Bazilika yra netoli kitų svarbių vietų, tokių kaip Parlamentas ir Dunojaus krantinė, todėl galima lengvai suderinti kelis apsilankymus per vieną dieną.

Vengrijos nacionalinis muziejus

Istorija

Vengrijos nacionalinis muziejus, įkurtas 1802 metais, yra vienas seniausių ir svarbiausių muziejų šalyje. Muziejus saugo Vengrijos istoriją nuo seniausių laikų iki moderniųjų laikų. Jame eksponuojami archeologiniai radiniai, meno kūriniai, istoriniai dokumentai ir kiti vertingi eksponatai, kurie padeda suprasti šalies praeitį.

Gyventojų citatos

„Muziejus yra neįkainojamas Vengrijos kultūros lobynas, kurį būtina aplankyti kiekvienam,” teigia muziejaus lankytoja Anna.

Praktiniai patarimai

 • Skirkite bent kelias valandas muziejaus apžiūrai, nes ekspozicijos yra labai plačios ir informatyvios.
 • Pasidomėkite apie laikinąsias parodas, kurios dažnai keičiasi ir pritraukia įvairių temų mėgėjus.
 • Muziejus yra šalia kitų lankytinų vietų, tokių kaip Didysis sinagogas ir Vaci gatvė, todėl patogu planuoti vizitą kartu.

Vaci gatvė

Istorija

Vaci gatvė yra viena iš žymiausių ir seniausių Budapešto prekybinių gatvių, kuri driekiasi per miesto centrą. Ši gatvė buvo svarbus prekybos centras jau nuo Viduramžių, o šiandien ji yra populiari turistų ir vietinių gyventojų vieta, kur galima rasti daugybę parduotuvių, kavinių ir restoranų.

Gyventojų citatos

„Vaci gatvė yra mūsų miesto širdis, kur susitinka istorija ir šiuolaikinis gyvenimas,” sako parduotuvės savininkė Klára.

Praktiniai patarimai

 • Geriausias laikas apsilankyti Vaci gatvėje yra vakare, kai visos parduotuvės ir restoranai yra atviri, o gatvė prisipildo gyvybės.
 • Apsilankykite vietiniuose suvenyrų parduotuvėse ir paragaukite tradicinių vengriškų patiekalų viename iš daugelio restoranų.
 • Būkite atsargūs dėl savo asmeninių daiktų, nes ši vieta yra populiari turistų ir todėl gali būti pavojinga dėl kišenvagių.

Didysis sinagogas

Istorija

Didysis sinagogas, esantis Dohány gatvėje, yra didžiausia sinagoga Europoje ir viena didžiausių pasaulyje. Pastatyta 1859 metais, ši sinagoga yra ne tik religijos, bet ir kultūros centras. Ji išgyveno Antrojo pasaulinio karo žiaurumus ir yra Holokausto memorialo vieta, pagerbianti Vengrijos žydų bendruomenės aukas.

Gyventojų citatos

„Didysis sinagogas yra mūsų bendruomenės istorijos liudytojas ir kultūros centras,” sako sinagogos lankytojas László.

Praktiniai patarimai

 • Pasidomėkite ekskursijomis su gidu, kurios padės geriau suprasti sinagogos istoriją ir reikšmę.
 • Aplankykite Holokausto memorialą ir žydų muziejų, esančius sinagogos komplekse.
 • Pasirūpinkite tinkama apranga, gerbiančia šią šventą vietą.

Gellért terminių vonių kompleksas

Istorija

Gellért terminių vonių kompleksas yra vienas iš garsiausių ir gražiausių terminių kompleksų Budapešte. Atidarytas 1918 metais, šis kompleksas siūlo įvairias termines vonias, baseinus ir SPA paslaugas, išlaikydamas istorinį ir architektūrinį paveldą. Gellért vonios garsėja savo gydomosiomis savybėmis ir prabangiais interjerais.

Gyventojų citatos

„Gellért vonios yra mūsų miesto brangakmenis, kur gali atsipalaiduoti ir atgauti jėgas,” sako vietinė gyventoja Márta.

Praktiniai patarimai

 • Prieš lankydamiesi, patikrinkite darbo laiką ir paslaugų kainas, nes jos gali skirtis.
 • Apsilankykite anksti ryte arba vėlai vakare, kad išvengtumėte didelių žmonių srautų.
 • Nepamirškite pasiimti rankšluosčio, maudymosi kostiumo ir šlepečių.

Andrássy prospektas

Istorija

Andrássy prospektas yra viena pagrindinių Budapešto gatvių, kurią puošia XIX amžiaus pabaigos ir XX amžiaus pradžios prabangūs pastatai. Prospektas buvo atidarytas 1872 metais ir yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Jis driekiasi nuo miesto centro iki Miesto parko ir yra svarbi kultūrinė ir komercinė vieta.

Gyventojų citatos

„Andrássy prospektas yra mūsų miesto pasididžiavimas ir puiki vieta pasivaikščiojimams,” sako vietinis gyventojas Tamás.

Praktiniai patarimai

 • Aplankykite Vengrijos valstybinį operos teatrą, esantį Andrássy prospekte, ir mėgaukitės vienu iš operos spektaklių.
 • Pasivaikščiokite prospektu iki Miesto parko ir aplankykite garsius muziejus bei kitas lankytinas vietas pakeliui.
 • Pamatykite prabangius butikų ir restoranų pasiūlymus, kurie yra įsikūrę šioje istorinėje gatvėje.

Apibendrinimas

Budapeštas yra miestas, kuris sujungia senovės istoriją ir modernią kultūrą. Nuo didingų pilies sienų iki įspūdingų Parlamento rūmų, šis miestas turi ką pasiūlyti kiekvienam lankytojui. Nepriklausomai nuo to, ar esate istorijos mėgėjas, ar tiesiog ieškote nuostabių vaizdų ir skanaus maisto, Budapeštas tikrai jus sužavės.

D.U.K.

Kaip geriausiai keliauti Budapešte?

Geriausias būdas keliauti po Budapeštą yra viešasis transportas – metro, autobusai ir tramvajai. Taip pat galite naudotis dviračių nuomos paslaugomis ar tiesiog pasivaikščioti, nes daugelis lankytinų vietų yra netoli viena kitos.

Kada geriausias laikas aplankyti Budapeštą?

Geriausias laikas aplankyti Budapeštą yra pavasarį arba rudenį, kai oras yra švelnus ir turistų mažiau. Vasarą miestas gali būti labai karštas ir perpildytas, o žiemą temperatūra gali nukristi žemiau nulio.

Ką paragauti Budapešte?

Būtinai paragaukite tradicinių vengriškų patiekalų, tokių kaip guliašas, lángos (keptos tešlos blyneliai) ir kürtőskalács (saldžiosios rago formos kepinys). Taip pat išbandykite vietinius vynus ir palinką (vaisinį spiritą).

Ar Budapeštas yra saugus miestas turistams?

Budapeštas yra gana saugus miestas turistams, tačiau visada verta būti budriems, ypač perpildytose vietose ir naktį. Saugokite savo daiktus ir venkite neapšviestų gatvių.

Kokių suvenyrų verta parsivežti iš Budapešto?

Populiariausi suvenyrai iš Budapešto yra paprikos, vietinis vynas, porceliano dirbiniai iš Herendo ar Zsolnay ir rankų darbo amatai bei tekstilė.

Jogailė Petkutė

Autorius

Jogailė Petkutė

Dievinu keliones!