Egipto virtuvė yra tokia pat turtinga ir sudėtinga kaip ir jo istorija – čia galima paragauti daugybę skonių, kuriuos lėmė šimtmečius trukusi kultūrinė įtaka ir tradicijos. Egipto maistas – tai pojūčių šventė: nuo sultingos duonos ir gyvybingų salotų iki aromatingų troškinių ir saldžių skanėstų. Pateikiame tradicinių patiekalų, kuriuos būtina paragauti ir kurie įkūnija Egipto kulinarinio kraštovaizdžio dvasią, gidą.

Pagrindiniai egiptietiškos virtuvės patiekalai

Egipto virtuvei būdinga tai, kad joje gausiai naudojami ankštiniai augalai, daržovės ir žolelės, atspindintys turtingą šalies žemės ūkio paveldą. Duona, ypač aish baladi (neskaldytų kviečių plokštainis), yra daugelio patiekalų pagrindas, nes ji yra ir indas, ir pagrindinis maistas.

Tradiciniai patiekalai, kuriuos būtina paragauti

 • Koshari: Košari, dažnai laikomas nacionaliniu Egipto patiekalu, yra sotus vegetariškas skanėstas. Tai unikalus makaronų, ryžių, lęšių, avinžirnių, kepintų svogūnų ir pomidorų padažo su prieskoniais mišinys, pagardintas česnakiniu actu ir čili padažu. Tai puikiausias paguodos maistas, kuris ne tik sotus, bet ir skanus.
 • Ful Medames: Šis paprastas, bet sotus patiekalas atsirado dar senovėje. Pagamintas iš lėtai ant mažos ugnies virtų fava pupelių, pagardintas alyvuogių aliejumi, citrinų sultimis, česnakais ir įvairiomis žolelėmis, ful medames paprastai valgomas pusryčiams, patiekiamas su aish baladi.
 • Ta’ameya (egiptietiški falafeliai): Egiptietiški falafeliai, skirtingai nei kiti Artimųjų Rytų patiekalai, gaminami iš fava pupelių arba fava pupelių ir avinžirnių mišinio. Šie žali, traškūs paplotėliai pagardinami žolelėmis ir prieskoniais, todėl yra populiarūs pusryčiai arba užkandis.
 • Molokhia: Ši tradicinė sriuba gaminama iš smulkiai supjaustytų džiuto lapų, virtų su česnakais ir kalendromis. Ji dažnai patiekiama su vištiena arba triušiena ir valgoma su duona. Dėl unikalios tekstūros ir skonio tai įsimintinas patiekalas.
 • Hawawshi: šis pikantiškas kepinys yra Egipto atsakas į įdarytą sumuštinį. Prieskoniais pagardinta malta mėsa (dažniausiai jautiena arba ėriena), sumaišyta su svogūnais, pipirais, petražolėmis ir kartais čili, įdedama į tešlą ir kepama, kol tampa traški.
 • Mahši: įvairios daržovės, pavyzdžiui, cukinijos, paprikos, baklažanai arba vynuogių lapai, įdaryti kvapniu ryžių, žolelių ir prieskonių mišiniu, kartais su malta mėsa, tada virti pomidorų padaže.

Saldumynai ir desertai

 • Basbousa: Tai saldus, tirštas ir saldus skanėstas, kuriuo mėgaujamasi visame Egipte.
 • Kunafa: Iš plonos, į makaronus panašios tešlos arba manų kruopų tešlos, išmirkytos saldžiame cukraus sirupe ir paprastai sluoksniuotos su sūriu arba kitais įdarais, pavyzdžiui, riešutais ar grietinėle.
 • Gėrimai: Kavos ir arbatos gėrimai: ne tik arbata ir kava
 • Mėtų arbata: Mėtų arbata yra ne tik gėrimas, bet ir svetingumo simbolis.
 • Qahwa (egiptietiška kava): Egiptietiška kava: stipri ir tradiciškai patiekiama mažame puodelyje, ją galima pasirinkti pagal saldumo laipsnį: nuo labai saldžios iki juodos.
 • Cukranendrių sultys: Cukranendrių sultys yra populiarus gatvės maisto gėrimas, ypač karštais vasaros mėnesiais, gaivinantis ir saldus.

Valgymo etiketas ir patarimai

Mėgaujantis egiptietiškais patiekalais įprasta valgyti rankomis, ypač kai valgoma duona. Valgydami ir sveikindamiesi visada naudokite dešinę ranką. Tradicinėje aplinkoje arba pakviesti į namus, mandagu pagirti virėją ir, jei siūloma, priimti antrą patiekalą – tai padėkos ir malonumo ženklas.

Išvada

Tyrinėdami tradicinius Egipto patiekalus, galite ne tik pasimėgauti kulinariniais malonumais, bet ir pažvelgti į šalies sielą, atskleisti istorijas, tradicijas ir žmonių šilumą. Nesvarbu, ar keliaujate triukšmingomis Kairo gatvėmis, ar plaukiojate Nilu, ar tyrinėjate senovinius griuvėsius, Egipto skoniai lydės jus ir padarys jūsų kelionę nepamirštamą.

Jogailė Petkutė

Autorius

Jogailė Petkutė

Dievinu keliones!