
Filipinai – tai daugiau nei 7 000 salų, turinčių tiek daug skirtingų veidų, kad net ir ilgas kelionių sezonas nepadengia visko, ką gali pamatyti. Šalis žavi savo balto smėlio paplūdimiais, krištolo skaidrumo lagūnomis, aktyviais ugnikalniais, istoriniais miesteliais ir svetingais žmonėmis. Čia pateikiu dešimt išskirtinių vietų, kurios geriausiai atskleidžia šios šalies grožį ir kultūrinę įvairovę.
1. Palawan – gamtos grožio manifestas

Palawan – tai ne šiaip sala, o tikras ekologinis stebuklas, dažnai tituluojamas „paskutiniu Filipinų rojumi“. Ši sala nuolat patenka į įvairių kelionių portalų sąrašus kaip viena gražiausių pasaulyje. Ji sujungia kvapą gniaužiančias lagūnas, krištolo skaidrumo vandenis, povandenines urvus ir tūkstančius žaliuojančių salelių. Palawan yra ne viena sala – tai visas archipelagas su pagrindiniais centrais: Puerto Princesa, El Nido, Coron ir San Vicente.
Ką verta pamatyti Palawane:
- El Nido – vieta, kurioje salos išnyra iš vandens tarsi statulos. Šios kalkakmenio uolos, lagūnos ir balto smėlio paplūdimiai atrodo nerealūs. Geriausias būdas pažinti – leistis į „island hopping“ turą.
- Puerto Princesa požeminė upė – pasaulinio garso urvas, kuriame upė teka po kalnu net 8 km. Vieta įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą ir viena iš 7 gamtos stebuklų.
- Coron – nardytojų Meka, garsėjanti Antrojo pasaulinio karo laivų nuolaužomis ir unikaliu Kayangan ežeru, kuris laikomas vienu švariausių ežerų Azijoje.
Praktiniai patarimai keliautojams:
- Į Palawan geriausia skristi vidiniais Filipinų skrydžiais, dažniausiai per Manilą arba Cebu.
- Dėl gamtos apsaugos, kai kuriems turams reikalingi leidimai arba papildomi mokesčiai – geriausia viską rezervuoti iš anksto.
- Sausasis sezonas – nuo lapkričio iki gegužės, kai vanduo ypač skaidrus, o orai stabilūs.
Įdomūs faktai:
- Palawan yra biologinės įvairovės centras, čia gyvena unikalios rūšys, kurios neegzistuoja niekur kitur pasaulyje.
- 2023 m. CNN Travel išrinko El Nido vienu iš 10 gražiausių pasaulio paplūdimių.
Daugiau informacijos: https://en.wikipedia.org/wiki/Palawan
2. Boracay – balto smėlio legenda

Boracay – tai nedidelė sala, tik apie 7 km ilgio, bet turinti vieną iš žymiausių paplūdimių pasaulyje – White Beach. Tai vieta, kur baltas smėlis, šiltas vanduo ir palmės susilieja į klasikinį rojaus vaizdinį. Skirtingai nei natūralioji Palawan gamta, Boracay siūlo aukšto lygio turizmo infrastruktūrą: viešbučiai, restoranai, SPA centrai ir aktyvus naktinis gyvenimas.
Kas daro Boracay išskirtine:
- White Beach – 4 kilometrų ilgio paplūdimys, kurio smėlis toks švelnus, kad primena miltus. Jis padalytas į tris zonas (Station 1, 2 ir 3), kur kiekviena skirta skirtingam keliautojo tipui – nuo prabangių viešbučių iki jaunimo hostelio atmosferos.
- Bulabog Beach – kita salos pusė, ideali vėjaračiams, kaitavimo entuziastams ir burlentininkams.
- Saulėlydžių buriavimas – viena romantiškiausių veiklų – tradicinėmis paraw valtimis plaukiama stebėti saulės laidos jūroje.
Patarimai keliaujant:
- Boracay pasiekiama per Caticlan oro uostą, o iš ten – trumpa kelionė laivu.
- Nuo 2018 m. saloje įvesta griežta turistų registracijos sistema, ribojant atvykėlių skaičių ir užtikrinant tvarų turizmą.
- Privaloma iš anksto rezervuoti apgyvendinimą, kitaip gali būti neįleidžiama į salą.
Įdomybės:
- Boracay buvo laikinai uždaryta 6 mėnesiams 2018 m. dėl per didelio turizmo spaudimo – tai tapo pasaulinio lygio pavyzdžiu, kaip vyriausybė gali reaguoti į ekologines grėsmes.
- Pirmieji turistai salą atrado dar XX a. 7-ajame dešimtmetyje – o šiandien ji tapusi Filipinų vizitine kortele.
Daugiau informacijos: https://en.wikipedia.org/wiki/Boracay
3. Banaue ryžių terasos – civilizacijos ir gamtos simfonija

Banaue – tai Ifugao genties namai, kur daugiau nei prieš 2 000 metų rankomis buvo sukurtos įspūdingos ryžių terasos, išraižytos tiesiai į kalnų šlaitus. Šios terasos ne tik išgyveno amžius be technologijų, bet ir iki šiol yra naudojamos ryžių bei daržovių auginimui.
Kuo ši vieta ypatinga:
- UNESCO pasaulio paveldo objektas, simbolizuojantis tūkstantmetę žemdirbystės tradiciją.
- Terasos išdėstytos taip, kad lietaus vanduo natūraliai teka nuo vienos pakopos prie kitos, nekeldamas dirvožemio erozijos.
- Vietiniai gyventojai – Ifugao gentis – ir šiandien gyvena laikydamiesi senųjų tradicijų, kalbos ir papročių.
Lankytojo patarimai:
- Geriausi vaizdai atsiveria Batad ir Bangaan kaimuose – nuo čia galima leistis į žygius pėsčiomis po terasas.
- Dauguma takų yra statūs ir slidūs, todėl būtini geri batai, geriausia keliauti su vietiniu gidu.
- Nakvynė galimybė paprastuose vietinių namuose suteikia autentišką kultūrinę patirtį.
Įdomūs faktai:
- Terasos yra pastoviai prižiūrimos rankiniu būdu, nes jokios mašinos negali įvažiuoti į tokius šlaitus.
- Vietos gyventojai tiki, kad ryžių laukuose gyvena dvasių pasaulis, todėl joms taikomi kultūriniai tabu.
- Dėl klimato kaitos ir emigracijos terasoms kyla pavojus – UNESCO ir Filipinų valdžia investuoja į jų išsaugojimą.
Daugiau informacijos: https://en.wikipedia.org/wiki/Banaue_Rice_Terraces
4. Mayon ugnikalnis – stulbinantis gamtos simetriškumas

Mayon – tai ne tik aktyvus ugnikalnis, bet ir vienas gražiausių natūralių geologinių darinių pasaulyje, žymus dėl beveik tobulo kūgio formos. Jis iškilęs virš Albay provincijos, Bicol regione, ir stebina tiek iš tolo, tiek iš arti.
Ką galima nuveikti:
- Cagsawa griuvėsiai – garsiausia vieta fotografijoms. Čia kadaise stovėjo bažnyčia, kurią 1814 m. visiškai užliejo lava. Iš jos liko tik varpinė, stovinti lavos fone su ugnikalniu tolumoje.
- Žygiai po kalnus – galima leistis į pažintinius takus ugnikalnio papėdėje, pasiekti apžvalgos aikšteles ar net stovyklauti džiunglėse.
- Keturračiai ir nuotykių turai – adrenalino mėgėjams siūloma važiuoti lavos upių takais, kalvomis ir žemyn uolos.
Keliautojo žinotina:
- Mayon yra aktyvus ugnikalnis, todėl prieš lankantis būtina tikrinti vietos geologijos agentūros pranešimus apie išsiveržimų riziką.
- Geriausias laikas lankytis – nuo gruodžio iki gegužės, kai aiškus dangus leidžia matyti visą ugnikalnį.
Įdomybės:
- Mayon ugnikalnis laikomas šventu vietinių bendruomenių objektu, apipintu legendomis – viena jų pasakoja apie meilės tragediją tarp gražuolės Daragang Magayon ir jos mylimojo.
- Nuo 1616 m. iki dabar užfiksuota daugiau nei 50 išsiveržimų – kai kurie jų sukėlė didelį pavojų aplinkiniams miestams.
Daugiau informacijos: https://en.wikipedia.org/wiki/Mayon
5. Cebu – istorijos, religijos ir jūros kryžkelė

Cebu – tai viena seniausių gyvenviečių Filipinuose ir pirmoji vieta, kur atvyko ispanai. Šiandien tai modernus miestas, tačiau išlaikęs svarbiausius istorinius paminklus, jungiantis kolonijinę praeitį ir šiuolaikinį filipiniečių gyvenimo būdą. Be to, Cebu sala – tai vartai į kvapą gniaužiančias gamtos vietas.
Ką būtina aplankyti:
- Magelano kryžius – simbolinis ženklas, pažymintis vietą, kur 1521 m. ispanų jūrininkai atnešė krikščionybę Filipinams.
- Basilica del Santo Niño – seniausia bažnyčia Filipinuose, kurioje saugoma Šventojo Vaikelio statulėlė – vienas labiausiai gerbiamų religinės kultūros simbolių šalyje.
- Taoistų šventykla – architektūrinis perlas ant kalvos, iš kurios atsiveria miesto panorama.
Gamtos ir nuotykių pasiūlymai:
- Kawasan kriokliai – skaidrūs, žalsvai mėlyni kriokliai tarp džiunglių, ideali vieta kanjoningui ir maudynėms.
- Oslob – unikali galimybė plaukti su rykliais bangininiais – didžiausiais pasaulyje žuvimis.
- Moalboal – vieta, kur galima nardyti tarp sardinų srautų, sukuriančių gyvą povandeninį debesį.
Įdomūs faktai:
- Cebu laikoma krikščioniškos Filipinų tapatybės lopšiu, todėl čia vyksta didžiausios religinės šventės.
- Šiuolaikinis Cebu – vienas greičiausiai augančių miestų šalyje, todėl čia rasi tiek prabangius prekybos centrus, tiek paprastus gatvės turgus.
Daugiau informacijos: https://en.wikipedia.org/wiki/Cebu
6. Bohol – gamtos formų ir gyvybės įvairovės sala

Bohol sala garsėja neįprasta gamta, švelniu turizmu ir unikaliomis rūšimis, kurios gyvena tik šioje saloje. Tai vieta, kur susijungia žalias kraštovaizdis, kalvos, upės ir istorinis paveldas.
Būtinai pamatyk:
- Šokoladiniai kalnai (Chocolate Hills) – daugiau nei 1 200 vienodo aukščio apvalių kalvų, kurios sausuoju metų laiku tampa rudos kaip šokoladas. Tokios formos reljefas laikomas unikaliu pasaulyje.
- Tarsierų draustinis – čia gyvena vieni mažiausių primatų Žemėje. Jų akys tokios didelės, kad kiekviena didesnė už smegenis.
- Loboc upės kruizas – lėta kelionė plaustu su pietumis, kurio metu grojama gyva muzika, o krante pasirodo vietiniai muzikantai ir šokėjai.
Praktiniai patarimai:
- Bohol lengviausiai pasiekiama iš Cebu keltu – kelionė trunka apie 2 valandas.
- Šokoladinių kalnų geriausias stebėjimo taškas yra Carmen mieste, iš kur atsiveria 360° vaizdas.
- Tarsierai yra labai jautrūs – fotografuoti be blykstės ir laikytis tylos būtina.
Įdomūs faktai:
- Mokslininkai vis dar tiksliai nežino, kaip susiformavo Šokoladiniai kalnai – populiariausia teorija kalba apie senovines koralines kalkakmenio formacijas.
- Bohol yra viena ekologiškiausių Filipinų salų – čia aktyviai vykdoma tvari plėtra, išlaikant salos natūralumą.
Daugiau informacijos: https://en.wikipedia.org/wiki/Bohol
7. Vigan – kelionė į ispanų kolonijinę Filipinų praeitį

Vigan – tai miestas, kuriame atrodo, jog laikas sustojo. Įsikūręs Ilocos Sur provincijoje, šiaurinėje Luzono salos dalyje, jis yra vienas geriausiai išlikusių ispanų kolonijinės eros miestų Azijoje. Miesto senamiestis įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, o pasivaikščiojimas akmenimis grįstomis gatvelėmis tarsi nukelia į XVII a.
Kodėl verta aplankyti:
- Calle Crisologo – pagrindinė istorinė gatvė su raudonų čerpių stogais, medinėmis balkoninėmis langinėmis ir arkadinėmis galerijomis. Dienos metu čia galima pasivažinėti arklio traukiama karieta (kalesa).
- Vigan katedra (St. Paul Metropolitan Cathedral) – įspūdinga bažnyčia su baroko ir neoklasikiniais bruožais.
- Syquia Mansion – istoriniai namai, priklausę Filipinų prezidentui Elpidio Quirino, dabar veikia kaip muziejus.
Patarimai keliautojams:
- Geriausia Vigan lankyti ryte arba vakare, kai temperatūra švelnesnė, o šviesa sukuria ypatingą atmosferą fotografijoms.
- Užsisakyk tradicinį Ilocano maistą, tokį kaip „bagnet“ (traški kiauliena) ar „longganisa“ (vietinė dešrelė).
- Miestas puikiai tinka lėtam turizmui – čia mažai triukšmo, nėra chaotiško eismo, o kiekvienas pastatas pasakoja istoriją.
Įdomūs faktai:
- Miesto architektūra sujungia ispanišką baroką ir vietinius Ilocano motyvus, todėl jis unikalus ne tik Filipinuose, bet ir visame Azijos regione.
- Vigan buvo viena svarbiausių prekybos tarp Azijos ir Meksikos vietų kolonijiniais laikais.
Daugiau informacijos: https://en.wikipedia.org/wiki/Vigan
8. Siargao – banglenčių sostinė ir laukinės gamtos sala

Siargao – tai sala, kuri pastaraisiais metais patyrė tikrą turizmo šuolį, bet vis dar išlaiko autentišką atmosferą, mažų bendruomenių gyvenimą, gamtos grožį ir laisvą, hipišką dvasią. Ji ypač žinoma kaip banglentininkų rojus, tačiau net jei nesėdi ant banglentės – čia tikrai turėsi ką veikti.
Ką veikti Siargao:
- Cloud 9 – vienas žinomiausių banglenčių taškų pasaulyje. Net jei nebanguoji, prie tiltelio į vandenį galima stebėti profesionalus ar saulėlydį su kokoso kokteiliu.
- Sugba Lagoon – pasakiškai žydros lagūnos, supančios uolų darinius. Galima išsinuomoti irklentę, šokinėti į vandenį ar plaukioti ramiai kaip baseine.
- Magpupungko baseinai – natūralūs akmeniniai baseinai, kurie atsiveria tik atoslūgio metu.
Praktinė informacija:
- Siargao pasiekiama vidiniais skrydžiais iš Manilos ar Cebų į Sayak oro uostą.
- Dauguma turistų renkasi motorolerį kaip pagrindinę transporto priemonę – keliai nedideli, o peizažai nuostabūs.
- Sala draugiška „slow living“ filosofijai – mažai šurmulio, nėra prekybos centrų, o naktinis gyvenimas – lengvai bohemiškas.
Įdomybės:
- Vietiniai gyventojai labai saugantys aplinką – čia mažai plastiko, dauguma kavinių siūlo veganišką ar augalinę virtuvę, gausu bendruomenės projektų.
- Siargao dažnai vadinamas „Bali be turistų masės“, nes siūlo panašią atmosferą, bet be perkrovos.
Daugiau informacijos: https://en.wikipedia.org/wiki/Siargao
9. Manila – Filipinų širdis, kur susitinka senasis pasaulis ir šiuolaikinė Azija

Manila – tai ne tik sostinė, bet ir didžiausias Filipinų miestas, kuriame gyvena milijonai žmonių. Miestas dažnai vertinamas prieštaringai: vieniems tai triukšminga, perpildyta ir chaotiška, kitiems – gyvas, spalvingas, kultūriškai turtingas metropolis. Iš tiesų, Manila – tai miestų miestas, kuriame telpa tiek kolonijinė istorija, tiek greitai auganti Azijos ekonomika.
Ką verta aplankyti Maniloje:
- Intramuros – istorinis miesto branduolys, pastatytas ispanų 1500-aisiais. Čia stovi San Agustin bažnyčia – seniausia šalies bažnyčia ir Fort Santiago, buvusi karinė tvirtovė.
- Rizal parkas – nacionalinis simbolis, skirtas herojui José Rizalui, kuris žuvo už Filipinų nepriklausomybę. Tai žalias poilsio taškas tarp miesto šurmulio.
- Nacionalinis muziejus – čia saugomi svarbiausi šalies meno, istorijos ir gamtos eksponatai. Puiki vieta susipažinti su Filipinų kultūra giliau.
Praktiniai patarimai:
- Geriausias laikas aplankyti Manilą – sausuoju sezonu (gruodis–balandis), nes miestas gali būti labai drėgnas ir karštas.
- Naudok Grab (vietinę Uber alternatyvą) – tai saugiausias ir patogiausias būdas keliauti po miestą.
- Kad ir koks gyvas miestas būtų, rekomenduojama vengti piko valandų, nes spūstys gali būti ypač ilgos.
Įdomybės:
- Manila buvo viena didžiausių Azijos miestų ispanų kolonijos laikais, o jos Intramuros rajonas – viena iš pirmųjų organizuotų Europos kolonijinių miestų Tolimuosiuose Rytuose.
- Šiandien Maniloje telkiasi ekonominės, politinės ir kultūrinės šalies institucijos, čia vyksta didžiausi festivaliai ir parodos.
Daugiau informacijos: https://en.wikipedia.org/wiki/Manila
10. Camiguin – Filipinų „ugnikalnių sala“ ir tikras gamtos prieglobstis

Camiguin – tai nedidelė, bet nepaprastai turtinga sala pietinėje Filipinų dalyje. Ji dažnai vadinama „Fire Island“, nes joje yra net 7 ugnikalniai, tarp jų – aktyvus Hibok-Hibok, bei daugybė krioklių, karštųjų versmių, ežerų ir baltų paplūdimių. Tai viena iš ramiausių, ekologiškiausių ir mažiausiai turistų apkrautų Filipinų salų.
Ką aplankyti Camiguin saloje:
- White Island – smėlio sekluma be jokios augalijos, kurią galima pasiekti tik valtimi. Puiki vieta saulėtekiui ir fotografijoms su Hibok-Hibok fone.
- Sunken Cemetery – mistinė vieta, kur XIX a. žemės drebėjimas nuskandino kapines. Dabar ten stovi kryžius, kyšantis iš jūros – viena įspūdingiausių vietų visoje šalyje.
- Katibawasan krioklys – 70 metrų aukščio krioklys džiunglių glūdumoje, kur galima maudytis natūraliame baseine.
- Ardent karštosios versmės – šiltas baseinas, idealiai tinkantis atsipalaiduoti po žygių kalnuose.
Keliautojui žinotina:
- Sala maža – ją galima apvažiuoti motoroleriu vos per kelias valandas, todėl rekomenduojama pasiskolinti transportą ir leistis į savarankišką tyrinėjimą.
- Camiguin pasiekiama keltu iš Bohol arba lėktuvu iš Cebų – patogiausia jungtis per Mindanao regioną.
- Turizmas čia dar labai autentiškas, kainos – žemesnės nei kituose populiariuose taškuose, o žmonės – ypač svetingi.
Įdomūs faktai:
- Camiguin laikoma viena ekologiškiausių Filipinų provincijų – čia griežtai saugoma gamta, ribojamas plastiko naudojimas.
- Sala išgarsėjo dėl Lanzones vaisiaus festivalio, vykstančio kiekvieną spalį – šventės metu vyksta paradai, koncertai, mugės.
Daugiau informacijos: https://en.wikipedia.org/wiki/Camiguin
Išvada – Filipinai: salų šalis, kur kiekviena turi savo istoriją
Filipinai – tai šalis, kuri nepalieka abejingų. Kiekviena sala čia – tarsi atskiras pasaulis. Viena kviečia nardyti tarp koralų rifų, kita – keliauti į kalnus ir tyrinėti kultūrą. Šalis siūlo daug daugiau nei paplūdimį ir palmę – tai istorija, tradicijos, žmonės, religija, ugnikalniai, kriokliai ir net miestai, kurie kviečia sustoti ir išgirsti jų ritmą.
Apibendrinant:
- Ieškai rojinių paplūdimių – rinkis El Nido, Boracay ar Siargao.
- Domiesi istorija ir architektūra – Vigan, Manila ir Cebu siūlo unikalią kultūrinę patirtį.
- Svajoji apie autentiškas vietas be minios turistų – leiskis į Camiguin ar Bohol.
- Nori nuotykių – lipk į Mayon, nerk prie Coron nuolaužų, nardyk tarp sardinų Moalboale, ar plauk pas ryklius banginius Oslobe.
Tai šalis, kurioje viena kelionė neužtenka. Ir kai pirmą kartą žengsi basomis į baltą paplūdimį, išgirsi filipinietišką „Mabuhay!“ – suprasi, kad į ją norėsi sugrįžti.