budistŲ šventyklos japonijoje
Dalintis

Japonija yra žinoma dėl savo įspūdingų budistų šventyklų, kurios yra neatsiejama šalies kultūros ir religijos dalis. Šios šventyklos tarnauja ne tik kaip garbinimo vietos, bet ir kaip istorijos bei architektūros paminklai, traukiantys milijonus keliautojų kasmet. Kiekviena šventykla turi savo unikalų dizainą, istoriją ir prasmę, kurios šaknys siekia daugybę šimtmečių. Šiame straipsnyje aptarsime garsiausias Japonijos budistų šventyklas, jų istoriją ir reikšmę.

Budizmo Įtaka Japonijos Kultūrai

Budizmas į Japoniją atkeliavo iš Kinijos ir Korėjos apie VI amžių, ir greitai tapo viena pagrindinių religijų šalyje. Nors dauguma Japonijos gyventojų praktikuoja Shinto religiją, budizmas ir Shinto dažnai persipina, todėl japonai gali lankytis ir budistų šventyklose, ir Shinto šventovėse.

Budistų šventyklos Japonijoje yra skirtingos ir priklauso skirtingoms budizmo mokykloms, tokioms kaip Zen, Jodo ir Shingon. Kiekviena šių mokyklų turi savitą architektūrą, ritualus ir religinį paveldą.

Garsiausios Budistų Šventyklos Japonijoje

Todaiji Šventykla (Nara)

Todaiji yra viena iš garsiausių ir didžiausių Japonijos budistų šventyklų, esanti Naroje. Ši šventykla buvo pastatyta VIII amžiuje, kai Nara buvo Japonijos sostinė. Todaiji šventykla žinoma dėl savo Didžiojo Budos (Daibutsu) statulos, kuri yra viena didžiausių bronzinių Budos statulų pasaulyje.

  • Didysis Buda: Statula yra apie 15 metrų aukščio ir sveria daugiau nei 500 tonų.
  • Šventyklos reikšmė: Todaiji šventykla yra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą ir simbolizuoja Japonijos kultūrinį bei religinį paveldą.

Daugiau informacijos: https://www.japan-guide.com/

Kinkakuji Šventykla (Auksinis Paviljonas, Kiotas)

Kinkakuji, dar žinoma kaip Auksinis Paviljonas, yra viena iš žymiausių Japonijos šventyklų, esanti Kioto mieste. Šventykla buvo pastatyta XIV amžiuje ir iš pradžių buvo šogūno rezidencija, vėliau tapo budistų šventykla. Pastatas garsėja savo aukso lapais dengtomis sienomis, kurios spindi saulėje ir atspindi šventyklą aplinkinėje tvenkinyje.

  • Unikali architektūra: Kinkakuji yra trijų aukštų pastatas, kiekvienas aukštas atstovauja skirtingam architektūros stiliui – nuo samurajų namų iki zen stiliaus.
  • Aplinka: Šventyklos teritorija yra apsupta gražių sodų ir vandens telkinių, kurie sukuria ramią atmosferą.

Daugiau informacijos: https://www.japan-guide.com/

Sensoji Šventykla (Tokijas)

Sensoji yra seniausia šventykla Tokijuje, pastatyta VII amžiuje. Ji yra Asakusa rajone ir yra viena iš labiausiai lankomų vietų mieste. Sensoji yra dedikuota Kannon – gailestingumo deivei, ir ši šventykla ypač populiari tarp vietinių gyventojų ir turistų, ieškančių dvasinės paramos.

  • Kaminari Mon: Prie įėjimo į šventyklą yra garsusis Kaminari Mon vartai su didžiuliu raudonu žibintu, kuris tapo šventovės simboliu.
  • Nakamise gatvė: Šalia šventyklos yra ilga gatvė su suvenyrų ir maisto parduotuvėmis, kur galima įsigyti tradicinių japoniškų daiktų.

Daugiau informacijos: https://www.japan-guide.com/

Ryoanji Šventykla (Zen akmenų sodas, Kiotas)

Ryoanji yra zen budistų šventykla, garsėjanti savo minimalistiniu akmenų sodu. Šis sodas yra vienas garsiausių Zen akmenų sodų Japonijoje ir dažnai laikomas meditacijos vieta. Ryoanji šventykla buvo pastatyta XV amžiuje ir yra viena iš labiausiai lankomų vietų Kiote.

  • Zen akmenų sodas: Sodas susideda iš 15 akmenų, išdėstytų baltame smėlyje taip, kad bet kuriuo kampu žiūrint, vienas akmuo visada yra paslėptas nuo žvilgsnio. Šis dizainas skatina meditaciją ir ramybę.
  • Šventyklos reikšmė: Ryoanji yra puiki vieta susipažinti su Zen budizmu ir jo filosofija, kuri pabrėžia paprastumą ir susikaupimą.

Daugiau informacijos: https://www.japan-guide.com/

Horyuji Šventykla (Nara)

Horyuji yra viena iš seniausių medinių šventyklų pasaulyje, pastatyta VII amžiuje. Ši šventykla yra UNESCO pasaulio paveldo objektas ir yra svarbi dėl savo architektūros bei istorinio reikšmingumo.

  • Penkių aukštų pagoda: Šventykloje yra įspūdinga medinė pagoda, kuri yra laikoma viena seniausių ir vertingiausių Japonijos istorinio paveldo objektų.
  • Saugomi meno kūriniai: Horyuji saugo daugybę budistinių meno kūrinių, skulptūrų ir senovinių rankraščių, atspindinčių Japonijos religijos ir kultūros evoliuciją.

Daugiau informacijos: https://en.wikipedia.org/wiki/H%C5%8Dry%C5%AB-ji

Budistinių Šventyklų Etiketas

Lankantis budistų šventyklose Japonijoje svarbu laikytis tam tikrų taisyklių ir tradicijų, kad parodytumėte pagarbą religinei vietai.

  • Rankų plovimas: Prieš įeinant į šventyklą, dažnai yra įrengtas vandens baseinas su samteliais rankoms plauti. Tai simbolizuoja apsivalymą prieš įžengiant į šventą vietą.
  • Kojų nusiavimas: Kai kuriose šventyklose, ypač jei einate į vidines patalpas, gali prireikti nusiauti batus. Dažnai šalia įėjimo yra šlepetės, kurias galima naudoti.
  • Tylos laikymasis: Budistų šventyklos yra ramybės ir meditacijos vietos, todėl svarbu laikytis tylos ir gerbti kitų žmonių maldos laiką.
  • Rūpestingas fotografavimas: Kai kuriose šventyklose galima fotografuoti, tačiau yra vietų, kur fotografuoti draudžiama. Visada atkreipkite dėmesį į ženklus ir paklauskite leidimo, jei nesate tikri.

Apibendrinimas

Japonijos budistų šventyklos yra daugiau nei tik religinės vietos – jos atspindi šalies kultūrą, istoriją ir dvasingumą. Nuo įspūdingų bronzinių Budos statulų iki minimalistinių Zen sodų – šios šventyklos kviečia keliautojus pajusti ramybę ir giliau pažinti Japonijos kultūrą. Kiekviena šventykla yra unikali ir verta aplankyti, nesvarbu, ar norite pasinerti į meditaciją, ar tiesiog mėgautis nepakartojamu Japonijos architektūros ir gamtos grožiu.

Jogailė Petkutė

Autorius

Jogailė Petkutė

Dievinu keliones!