Oficiali Kipro valiuta yra euras (€) – bendra Europos Sąjungos euro zonos šalių valiuta. Čia rasite viską, ką reikia žinoti apie pinigų tvarkymą Kipre, pradedant valiutos keitimu ir baigiant patarimais, kaip jais naudotis.

Valiuta ir pinigų keitimas

Galimi monetų nominalai yra 1, 2, 5, 10, 20 ir 50 centų bei 1 ir 2 eurai. Banknotų nominalai yra 5, 10, 20, 50, 100, 200 ir išskirtinai 500 eurų, nors pastarieji retai naudojami kasdienėse operacijose. Užsienio valiutą į eurus galite išsikeisti Kipro bankuose, valiutos keityklose ir oro uostuose. Tačiau valiutos keitimo kursai gali skirtis, todėl pravartu palyginti kelias vietas, kad gautumėte geriausią pasiūlymą. Bankai paprastai siūlo palankesnius kursus nei valiutos keityklos oro uostuose ar turistinėse vietovėse. Atminkite, kad bankai gali imti nedidelį mokestį už valiutos keitimo paslaugas.

Bankomatai ir grynieji

Bankomatai (ATM) yra lengvai prieinami visame Kipre ir suteikia galimybę patogiai išsigryninti eurus naudojant tarptautinę debeto ar kredito kortelę. Turėkite omenyje galimus mokesčius už tarptautines operacijas ir pinigų išgryninimą bankomatuose, kurie gali skirtis priklausomai nuo jūsų banko politikos. Nors atsiskaitymai kortelėmis yra įprasti, grynieji pinigai vis dar plačiai naudojami, ypač mažesnėse įstaigose, kaimo vietovėse ir perkant smulkius pirkinius, pavyzdžiui, vietos turguose. Tokiems atvejams patartina su savimi turėti šiek tiek grynųjų pinigų.

Arbatpinigiai

Kipre įprasta duoti arbatpinigių, tačiau jie nėra privalomi. Restoranuose įprasta palikti maždaug 10 % arbatpinigių nuo sąskaitos, jei dar neįtrauktas aptarnavimo mokestis. Taksi paslaugų teikėjams arbatpinigiai paprastai duodami suapvalinus kainą. Viešbučiuose nedideli arbatpinigiai už namų tvarkytojo ar nešiko paslaugas yra vertinami, bet neprivalomi.

Apsipirkimas be mokesčių

Ne ES gyventojai Kipre gali apsipirkti be mokesčių. Jei perkate prekes parduotuvėse, siūlančiose neapmokestinamą apsipirkimą, galite susigrąžinti pridėtinės vertės mokestį (PVM) už pirkinius, viršijančius tam tikrą sumą. Įsitikinkite, kad pirkimo metu užpildėte reikiamus dokumentus ir juos tinkamai įforminote oro uoste išvykdami.

Praktiniai patarimai

  • Prieš atvykdami į Kiprą išsikeiskite šiek tiek valiutos, kad padengtumėte pradines išlaidas, pavyzdžiui, transporto iš oro uosto išlaidas.
  • Saugumo sumetimais venkite vežtis dideles grynųjų pinigų sumas. Naudokitės seifais arba saugiomis saugyklomis, kurias suteikia apgyvendinimo įstaiga.
  • Po ranka turėkite smulkių pinigų smulkmenoms, arbatpinigiams ir viešuosiuose tualetuose.

Suprasdami Kipro valiutos pagrindus, kaip išsikeisti pinigus, kur jie priimami, ir bendrąją arbatpinigių ir mokesčių grąžinimo tvarką, galėsite sklandžiau atlikti finansines operacijas viešnagės metu, todėl galėsite daugiau dėmesio skirti mėgavimuisi tuo, ką siūlo Kipras.

Jogailė Petkutė

Autorius

Jogailė Petkutė

Dievinu keliones!