Dalintis

Lenkijoje nedarbo dienos, arba šventinės dienos, yra oficialiai pripažintos ir švenčiamos visoje šalyje. Jos apima religines šventes, istorinius įvykius ir kitas svarbias datas. Šios dienos yra laisvos nuo darbo daugumai darbuotojų, ir jose įvyksta įvairūs oficialūs bei kultūriniai renginiai. Štai sąrašas visų Lenkijos nedarbo dienų ir trumpas paaiškinimas, kodėl jos yra švenčiamos.

Sausio 1 – Naujieji Metai

Naujųjų Metų diena yra tarptautinė šventė, žyminti naujų metų pradžią. Lenkijoje, kaip ir daugumoje šalių, ši diena yra laisva nuo darbo, švenčiama su šeima ar draugais.

Trijų Karalių diena – Sausio 6

Trijų Karalių diena (Święto Trzech Króli) yra krikščioniška šventė, minimą Baltųjų arba Apsireiškimo šventę, kuri pažymi dieną, kai trys išminčiai aplankė Jėzų. Lenkijoje ši šventė vėl tapo nedarbo diena 2011 metais, atkurdama senąją tradiciją.

Velykos ir Antroji Velykų diena

Velykos yra judančios šventės, kurių data kiekvienais metais skiriasi, tačiau jos visada švenčiamos sekmadienį, o antroji Velykų diena – pirmadienį. Šios dienos Lenkijoje yra laisvos nuo darbo, kaip ir daugumoje krikščioniškų šalių.

Darbo diena – Gegužės 1

Darbo diena (Święto Pracy) yra tarptautinė šventė, skirta darbininkų teisių ir darbo sąlygų pagerinimui paminėti. Lenkijoje ji taip pat žymi pradžią istoriniams gegužės mėnesio įvykiams, tokiems kaip antikomunistinis judėjimas.

Konstitucijos diena – Gegužės 3

Gegužės trečioji Lenkijoje minima kaip Konstitucijos diena (Święto Konstytucji 3 Maja), kuri švenčia 1791 m. priimtą pirmąją Europoje ir antrąją pasaulyje modernią konstituciją. Tai viena iš svarbiausių šalies švenčių.

Šv. Dvasios nusileidimo diena (Sekminės)

Šv. Dvasios nusileidimo diena, arba Sekminės, yra dar viena krikščioniška judanti šventė, švenčiama septynias savaites po Velykų. Kaip ir Velykos, Sekminės Lenkijoje yra laisvos nuo darbo.

Šv. Mergelės Marijos ėmimo į dangų diena – Rugpjūčio 15

Ši katalikiška šventė, žinoma kaip Žolinė, taip pat sutampa su kariuomenės diena Lenkijoje. Tai yra vieša atostogų diena, skirta Marijos ėmimui į dangų ir Lenkijos kariuomenės pagerbimui.

Visų Šventųjų diena – Lapkričio 1

Visų Šventųjų diena (Wszystkich Świętych) Lenkijoje yra labai rimtai švenčiama, su šeimomis lankant kapines ir puošiant kapus žvakėmis bei gėlėmis, pagerbiant mirusiuosius.

Nepriklausomybės diena – Lapkričio 11

Lapkričio 11-oji Lenkijoje minima kaip Nepriklausomybės diena (Święto Niepodległości), pažyminti 1918 m., kai Lenkija atgavo nepriklausomybę po daugiau nei šimtmečio dalijimosi tarp Rusijos, Prūsijos ir Austrijos.

Kalėdos – Gruodžio 25 ir 26

Kalėdos Lenkijoje yra švenčiamos dvi dienas – gruodžio 25 ir 26 d. Šios dienos yra skirtos šeimos susibūrimams, bažnyčios lankymui ir tradicinio Kalėdų maisto mėgavimuisi.

Šios nedarbo dienos Lenkijoje yra ne tik poilsio ir šventimo proga, bet ir svarbios kultūrinio ir istorinio paveldo dalys, leidžiančios šalies gyventojams ir svečiams patirti Lenkijos tradicijas ir šventes.

Apibendrinimas

ŠventėDataAprašymas
Naujieji metaiSausio 1 d.Naujųjų metų šventė, tradiciškai žyminti visame pasaulyje.
Trys Karaliai (Viešpaties Apsireiškimas)Sausio 6 d.Krikščioniška šventė, mininti Jėzaus Kristaus apsireiškimą.
VelykosKintama dataKintanti data, priklausanti nuo pirmojo pilnaties po pavasario lygiadienio.
Antradienis po VelykųKintama dataŠventė po Velykų sekmadienio, taip pat žinomas kaip „Šventojo Antrojo Velykų diena”.
Darbo dienaGegužės 1 d.Tarptautinė darbo diena.
Konstitucijos dienaGegužės 3 d.Minima Lenkijos Konstitucijos, kuri buvo priimta 1791 m., šventė.
Žolinės (Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų diena)Rugpjūčio 15 d.Krikščioniška šventė, mininti Marijos ėmimą į dangų.
Visų Šventųjų dienaLapkričio 1 d.Diena, skirta pagerbti visus šventuosius ir mirusius artimuosius.
Nepriklausomybės dienaLapkričio 11 d.Minima Lenkijos nepriklausomybės, atkurtos 1918 m. po Pirmojo pasaulinio karo, diena.
KalėdosGruodžio 25 d.Krikščioniška šventė, švenčianti Jėzaus gimimą.
Antroji Kalėdų dienaGruodžio 26 d.Papildoma diena, skirta tęsti Kalėdų šventes.
Jogailė Petkutė

Autorius

Jogailė Petkutė

Dievinu keliones!