rankų darbo kilimų audimas turkijoje
Dalintis

Turkija garsėja savo turtinga kultūra, istorija ir tradicijomis, o vienas iš labiausiai atpažįstamų ir vertingų šios šalies amatų yra rankų darbo kilimų audimas. Šie kilimai yra ne tik praktiškas namų interjero elementas, bet ir meno kūriniai, turintys gilias simbolines reikšmes ir atspindintys turtingą Turkijos kultūrinį paveldą. Būtent todėl šiandienos pasaulyje, kur dauguma daiktų į mūsų namuose atkeliauja iš masinės gamybos fabrikų, o kilimai internetu mus pasiekti gali vos per kelias dienas, verta pasidomėti, kaip gi atrodė senovinis kilimų audimo menas.

Istorija ir Tradicijos

Turkijos rankų darbo kilimų audimo tradicijos siekia tūkstantmečius. Anatolijos regionas, dabartinės Turkijos teritorijoje, buvo vienas iš pirmųjų pasaulyje, kur ir prasidėjo kilimų gamyba. Šie kilimai tapo svarbia vietos kultūros dalimi, kur jie buvo naudojami ne tik kaip grindų danga, bet ir kaip sienų apmušalai, baldų uždangalai ir netgi maldos kilimėliai.

Senovės turkų klajokliai kilimus audė iš vilnos, o vėliau, atsiradus prekybai su Artimaisiais Rytais, buvo pradėta naudoti ir šilkas bei medvilnė. Kiekvienas regionas Turkijoje turi savitus kilimų audimo stilius ir raštus, kurie atspindi vietos tradicijas, religiją ir gyvenimo būdą.

Technika ir Procesas

Rankų darbo kilimų audimas yra sudėtingas ir kruopštumo reikalaujantis procesas. Kiekvienas kilimas yra unikalus, o jo gamyba gali užtrukti nuo kelių mėnesių iki kelerių metų. Pagrindinės audimo technikos yra mazgų technika, kurioje naudojami dviejų rūšių mazgai: turkiškas (Giordes) ir persiškas (Senneh).

Turkiškų kilimų vertė ir reikšmės

Rankų darbo kilimai Turkijoje yra ne tik gražūs, bet ir labai vertinami dėl savo kokybės ir meistriškumo. Jie yra laikomi savitais meno kūriniais, perduodamais iš kartos į kartą, bei yra labai populiarūs tarp kolekcininkų ir meno mylėtojų visame pasaulyje, o jų vertė laikui bėgant tik auga.

Šie unikalūs kilimai garsėja savo ryškiais spalvų deriniais, sudėtingais geometriniais raštais ir augalų bei gyvūnų motyvais. Kiekvienas raštas ir spalva turi simbolinę reikšmę: raudona simbolizuoja aistrą ir energiją, mėlyna – dvasingumą ir ramybę, žalia – gamtą ir klestėjimą.

Rankų darbo kilimų audimas Turkijoje yra neatsiejama šios šalies kultūros dalis, kuri išlaikė savo svarbą ir vertę iki šių dienų, todėl jei lankysitės Turkijoje, nepraleiskite progos susipažinti su šiuo unikaliu menu.

Jogailė Petkutė

Autorius

Jogailė Petkutė

Dievinu keliones!