
Austrija – tai šalis, kurioje kiekviena detalė atrodo apgalvota: nuo tobulo architektūros derinio iki kalnų takų, vedančių į nepaprastą gamtos ramybę. Nors žinome ją kaip klasikinių kompozitorių gimtinę, slidinėjimo rojų ar imperatoriškų rūmų tėvynę, Austrija slepia kur kas daugiau. Štai dešimt įdomiausių faktų apie šią šalį, kurie leis pažvelgti į ją ne taip formaliai, o šiek tiek žaismingiau ir artimiau.
Austrija neturi jūros, bet tai – ne minusas

Nors Austrija neturi nė vienos pakrantės prie jūros, tai nė kiek nesumenkina jos patrauklumo kaip kelionių krypties. Atvirkščiai – vietoj paplūdimių čia rasi šimtus natūralių kalnų ežerų, kuriuose vanduo ne tik skaidrus, bet ir dažnai geriamas. Tokie ežerai kaip Zell am See, Wolfgangsee ar Attersee ne tik traukia poilsiautojus vasarą, bet ir siūlo ramybę, kurios dažnai nepavyksta rasti kurortuose prie jūros. Ir visa tai – Alpių fone. Vanduo čia švarus, o infrastruktūra – preciziškai sutvarkyta. Tad jei galvoji, kad poilsis be jūros neįmanomas – kelionė į Austriją gali pakeisti tavo nuomonę.
Viena – pasaulio lyderė gyvenimo kokybės reitinguose

Viena jau ne vienerius metus iš eilės patenka į pirmąją vietą pasaulio miestų gyvenimo kokybės indeksuose. Pagrindinės priežastys – saugumas, žalias miestas, efektyvi sveikatos priežiūros sistema, puikus viešasis transportas ir kultūros pasiūla. Apie 50 % Vienos teritorijos sudaro parkai, sodai ar miškai – tai vienas žaliausių miestų Europoje. Be to, net ir prestižiniuose rajonuose galima rasti valstybinių, nebrangių butų – tai padeda išlaikyti socialinę pusiausvyrą. Gyventojai čia ne skuba, o gyvena su ritmu – geria kavą, skaito, vaikšto pėsčiomis ir naudojasi visais miesto siūlomais privalumais.
Muzika – ne praeitis, o kasdienybė

Austrija ir ypač Viena vadinamos klasikinės muzikos sostine ne be pagrindo. Šioje šalyje gimė arba kūrė tokie genijai kaip Mozartas, Haydnas, Schubertas ir Beethovenas. Tačiau klasikinė muzika čia nėra tik muziejinis eksponatas – ji gyva, kasdienė. Vienoje vyksta šimtai koncertų per metus, o muzikos šventės – tokios kaip Naujametinis filharmonijos koncertas – žiūrimos visame pasaulyje. Muzika girdima ne tik koncertų salėse – dažnai ją išgirsti ir metro, gatvėse ar net mažose kavinėse, kur studentai groja gyvai. Muzika čia neformali, ne elitinė – ji yra bendros kultūros dalis.
Kava Austrijoje – daugiau nei gėrimas

Austrai kavą geria ne dėl kofeino, o dėl tradicijos, bendravimo ir malonumo. Vienos kavinės – tai ištisi mikro pasauliai, kuriuose gali sėdėti valandų valandas su laikraščiu, pyragu ir kavos puodeliu. Kavos rūšių – dešimtys: nuo Einspänner (kava su plakta grietinėle stiklinėje taurėje) iki Melange (austriškas cappuccino). Net yra posakis: „Eiti į kavinę – reiškia būti, o ne veikti.“ Kai kurios kavinės veikia nuo XIX a. ir atrodo tarsi nesikeitė šimtmečius – su krištoliniais sietynais, veidrodžiais ir senomis medinėmis kėdėmis. Vienos kavinės netgi įtrauktos į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.
Slidinėjimas čia – gyvenimo dalis, ne pramoga

Slidinėjimas Austrijoje – tai ne prabangus užsiėmimas turistams, o kasdienybė. Dauguma vaikų dar mokykloje lanko slidinėjimo kursus, o šeimos savaitgaliais važiuoja į kalnus taip, kaip mes važiuotume į sodą. Slidinėjimo infrastruktūra čia – aukščiausio lygio: modernūs keltuvai, saugios trasos, kalnų trobelės su vietiniu maistu. Tokie kurortai kaip Sölden, Kitzbühel ar St. Anton žinomi visame pasaulyje, tačiau net ir mažesniuose miesteliuose, esančiuose prie kalnų, veikia vietinės slidinėjimo mokyklos, trasos ir nuomos punktai.
Hallstatas toks populiarus, kad Kinijoje pastatyta jo kopija

Hallstatt – mažytis kaimelis prie ežero su kalnų panorama – laikomas vienu gražiausių kaimų pasaulyje. Jo atvirukinis grožis toks įspūdingas, kad Kinijoje buvo pastatyta tiksliai atkurtas jo modelis. Kinų versija turi net tą patį laikrodžio bokštą, tas pačias gatveles ir netgi ežerą, nors aplink – ne Alpių kalnai, o urbanistinė Kinijos aplinka. Tikrasis Hallstattas tuo tarpu lieka viena lankomiausių vietų Austrijoje – vasarą jame daugiau lankytojų nei gyventojų, todėl apsilankyti rekomenduojama anksti ryte arba ne sezono metu.
Kalbos skirtumai tarp austrų ir vokiečių
Nors oficiali kalba Austrijoje – vokiečių, ji gerokai skiriasi nuo Vokietijos vokiečių kalbos. Skirtumai girdimi ne tik tarime, bet ir žodynuose: vietoj „Kartoffel“ austrai sako „Erdapfel“, vietoj „Tomate“ – „Paradeiser“. Taip pat daug tarmių – skirtinguose regionuose kalbama taip, kad net patys austrų studentai iš Vienos ne visada supranta Tirolio senolius. Šie kalbos skirtumai austrai laiko tapatybės dalimi ir didžiuojasi tuo, kad jų vokiečių kalba – „šiek tiek kitaip“.
Kalnai čia – kasdienybė

Apie 60 % Austrijos teritorijos dengia Alpės. Tai ne tik geografinis, bet ir kultūrinis faktas. Kalnai formuoja ne tik kraštovaizdį, bet ir gyvenimo būdą: nuo architektūros iki virtuvės, nuo laisvalaikio iki transporto. Net žmonių charakteris, sakoma, labiau „uždaras“ aukštai kalnuose ir atviresnis slėniuose. Kalnai čia nėra tik fonas – jie gyvi: su kalnų ožkomis, žygeiviais, kalnų trobomis, raganų legendomis ir sekmadienio žygiais, į kuriuos eina ir seneliai, ir anūkai.
Pilių šalyje – daugiau nei galima suskaičiuoti

Austrijoje yra šimtai pilių, tvirtovių, dvarų ir rūmų. Dalis jų stovi ant kalnų, kitos – slėniuose, prie upių ar miestelių. Vienos jų – turistinės, su gidais, muziejais, kavinėmis, kitos – apleistos, bet išsaugojusios savo aurą. Daug kur vyksta viduramžių festivaliai, riterių kovos ar net vestuvės. Tokios pilys kaip Hohenwerfen ar Schloss Ort turi net kino ir televizijos istoriją – jose filmuoti žymūs filmai. Šie architektūros paminklai – ne tik praeities liudininkai, bet ir gyva kultūros dalis.
Austrija neturėjo jūros, bet turėjo laivyną
Nors šiandien Austrija neturi nė vieno jūrinio uosto, dar XIX a. Austrijos–Vengrijos imperija turėjo savo laivyną ir jūrų flotilę. Pagrindinis uostas buvo Trieste, šiandien priklausantis Italijai. Imperijos laikais Austrija turėjo karinį jūrų laivyną, prekybinius laivus ir net jūrų karininkų mokyklą. Dalis šio palikimo iki šiol gyvuoja istorijoje, memorialuose ir net austrų tapatybėje, ypač senosios aristokratijos sluoksniuose.
Apibendrinimas
Austrija – tai šalis, kuri slepia gerokai daugiau, nei iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti. Ji ne tik vilioja snieguotomis viršūnėmis ar imperatoriška Vienos elegancija, bet ir stebina mažais kultūriniais niuansais, išsaugotais kalnų kaimeliais, unikalia kavos tradicija, neįtikėtinu pilių skaičiumi ar net istoriniais faktais apie laivyną be jūros. Būtent tokie netikėtumai, mažos detalės ir vietiniai pasakojimai sukuria tikrąjį šalies veidą, kurį verta pažinti ne tik keliaujant, bet ir domintis iš anksto.
Tai šalis, kurią atrandi ne vieną kartą – pirmą kartą susipažįsti, antrą – įsimyli, o trečią – pradedi gyventi jos ritmu. Ir visai nesvarbu, ar ten važiuoji slidinėti, gerti kavos į Vieną, ar tiesiog pasivaikščioti tarp Alpių kalnų – visur tavęs lauks kas nors netikėto. Būtent dėl to Austrija – viena įdomiausių šalių Europoje, kurią verta ne tik aplankyti, bet ir pajausti.
Susiję straipsniai:
Austrijos nacionaliniai patiekalai
Savarankiška kelionė į Austriją
Ledo Urvas Austrijoje