Sirutiškio dvaro sodyba, esanti Sirutiškio kaime, Kėdainių rajone, yra svarbus istorinis ir architektūrinis objektas. Šis dvaras, įsikūręs dešiniajame Nevėžio upės krante, iš pradžių buvo vadinamas Panevėžiu, tačiau XVIII a. pradžioje, kai jį įsigijo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštijos kariuomenės atsargos karininkas Simonas Sirutis, dvaras buvo pervadintas Sirutiškiu.
XIX a. pabaigoje dvaras atiteko grafui Adomui Komarovskiui, kuris iš dvaro teritorijoje eksploatuojamo žvyro karjero gaunamų pajamų pastatė modernaus stiliaus rūmus. Šie dviejų aukštų mūriniai rūmai, pastatyti secesiniu stiliumi, išsiskyrė kreivų linijų ritmu ir gausia ornamentika. Rūmus supo mišraus tipo parkas, kuriame augo spygliuočių ir lapuočių medžiai, įskaitant senus ąžuolus, europinius maumedžius, uosius ir klevus. Parko pagrindinėje dalyje, vedančioje į rūmus, buvo ovalinis parteris su privažiavimo ratu.
Šiaurinėje parko dalyje yra eglių alėja, vedanti į dvaro kapines, kuriose palaidoti buvę dvaro savininkai. Nors per istorijos audras rūmai gerokai nukentėjo ir šiuo metu yra avarinės būklės, parkas yra tvarkomas, o kai kurie dvaro pastatai išliko.
Dvaro ansamblis taip pat apima keturkampę plytinę rūkyklą ir kitus istorinius statinius, kurie papildomai praturtina vietovės architektūrinį paveldą. Sirutiškio dvaras yra ne tik svarbi kultūrinė ir istorinė vieta, bet ir įdomus lankytinas objektas, atspindintis Lietuvos dvarų architektūros ir kraštovaizdžio raidą.
- Liepų g. 6, Sirutiškis, Kėdainių r.
- Koordinatės: 55.352912, 23.986257
Nuotraukų šaltinis: © Šarūnas Šimkus