lankytinos vietos ankyščiuose
Dalintis

Anykščiai – tai nuostabus miestas rytų Lietuvoje, garsėjantis savo istorija, kultūra ir natūraliu grožiu. Miestas pritraukia turistus savo unikaliomis lankytinomis vietomis, kurios siūlo platų spektrą veiklų tiek gamtos, tiek kultūros mėgėjams. Šiame straipsnyje apžvelgsime penkiolika geriausių lankytinų vietų Anykščiuose, pateiksime jų istoriją, gyventojų citatas ir praktinius patarimus lankytojams.

1. Anykščių Šv. Mato bažnyčia

Istorija

Anykščių Šv. Mato bažnyčia yra vienas iš miesto simbolių, pastatyta XIX amžiaus pabaigoje. Tai yra neogotikinio stiliaus bažnyčia, kuri garsėja savo aukštu bokštu, matomu iš toli. Bažnyčia buvo statoma kelerius metus, ir jos architektūra yra labai detalė ir įspūdinga. Viduje bažnyčia puošia nuostabūs vitražai ir meno kūriniai.

Gyventojų citatos

„Šv. Mato bažnyčia yra tikras mūsų miesto pasididžiavimas – jos grožis tiesiog užburia.” – Aušra, vietinė gyventoja. „Man patinka čia ateiti ir pasimelsti – atmosfera yra labai rami ir jauki.” – Jonas, turistas.

Praktiniai patarimai

 • Dalyvaukite sekmadienio mišioms, kad pajustumėte vietinę bendruomenės dvasią.
 • Pasidomėkite bažnyčios istorija ir architektūros ypatumais.
 • Nepamirškite apsirengti tinkamai, gerbdami vietos religines tradicijas.

Daugiau informacijos: https://anyksciuparapija.lt/

2. Puntuko akmuo

Istorija

Puntuko akmuo yra antras pagal dydį akmuo Lietuvoje, sveriantis apie 265 tonas ir siekiantis 6 metrus aukščio. Šis milžiniškas riedulys buvo atvežtas ledynmečio laikotarpiu ir tapo vienu iš svarbiausių mitologinių objektų Lietuvoje. Ant akmens yra iškalti lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno bareljefai, pagerbiantys jų skrydį per Atlantą.

Gyventojų citatos

„Puntuko akmuo yra nuostabi vieta, kurioje galima pajusti gamtos didybę.” – Rima, vietinė gyventoja. „Man patinka aplankyti Puntuko akmenį ir sužinoti apie jo istoriją.” – Tomas, turistas.

Praktiniai patarimai

 • Apsilankykite ryte ar vakare, kad išvengtumėte didelių turistų srautų.
 • Pasirūpinkite patogia avalyne, nes vietovė gali būti akmenuota.
 • Nepamirškite fotoaparato – akmuo ir jo apylinkės yra puiki fotografavimo tema.

Daugiau informacijos: https://lt.wikipedia.org/wiki/Puntukas

3. Anykščių Lajų takas

Istorija

Anykščių Lajų takas yra unikali pramoga Lietuvoje, leidžianti lankytojams pasivaikščioti medžių viršūnėse. Takas buvo atidarytas 2015 metais ir greitai tapo viena iš populiariausių lankytinų vietų Anykščiuose. Takas yra apie 300 metrų ilgio ir kyla iki 21 metro aukščio, suteikiant nuostabius vaizdus į miškus ir upes.

Gyventojų citatos

„Lajų takas yra nuostabi pramoga – vaizdai iš viršaus tiesiog nepakartojami.” – Lina, vietinė gyventoja. „Man patinka vaikščioti Lajų taku ir stebėti gamtos grožį iš aukštai.” – Mantas, turistas.

Praktiniai patarimai

 • Apsilankykite anksti ryte arba vėlai vakare, kad išvengtumėte didelių minių.
 • Pasirūpinkite patogia avalyne ir drabužiais, ypač jei lankotės šaltu oru.
 • Nepamirškite fotoaparato – vaizdai iš Lajų tako yra tiesiog nuostabūs.

Daugiau informacijos: https://anyksciuparkas.lt/

4. Anykščių regioninis parkas

Istorija

Anykščių regioninis parkas buvo įkurtas siekiant išsaugoti unikalią vietos gamtą ir kraštovaizdį. Parkas apima daugiau nei 15 tūkstančių hektarų plotą ir jame yra daugybė upių, ežerų, miškų ir pelkių. Parkas yra puiki vieta gamtos mylėtojams, siūlantis daugybę pėsčiųjų, dviračių ir vandens takų.

Gyventojų citatos

„Regioninis parkas yra tikras gamtos rojus – čia visada randu ramybę ir poilsį.” – Dalia, vietinė gyventoja. „Man patinka vaikščioti po parką ir stebėti laukinę gamtą.” – Povilas, turistas.

Praktiniai patarimai

 • Pasirūpinkite patogia avalyne ir drabužiais, tinkamais ilgoms pasivaikščiojimams.
 • Nepamirškite pasiimti žiūronų ir fotoaparato laukinei gamtai stebėti.
 • Pasinaudokite parko informaciniais centrais ir gidu paslaugomis, kad sužinotumėte daugiau apie vietovę.

Daugiau informacijos: https://anyksciuparkas.lt/

5. Anykščių menų inkubatorius

Istorija

Anykščių menų inkubatorius yra kultūros centras, įkurtas siekiant skatinti meną ir kūrybą Anykščiuose. Inkubatorius siūlo erdves menininkams, organizuoja parodas, dirbtuves ir kitus kultūrinius renginius. Tai yra puiki vieta susipažinti su vietos menininkų darbais ir kūryba.

Gyventojų citatos

„Menų inkubatorius yra puiki vieta atrasti naujus talentus ir mėgautis menu.” – Agnė, meno mylėtoja. „Man patinka dalyvauti čia vykstančiuose renginiuose ir parodose.” – Ričardas, turistas.

Praktiniai patarimai

 • Patikrinkite inkubatoriaus renginių kalendorių ir dalyvaukite parodose ar dirbtuvėse.
 • Pasinaudokite galimybe susipažinti su vietos menininkais ir jų kūryba.
 • Nepamirškite fotoaparato – inkubatorius dažnai organizuoja vizualiai patrauklius renginius.

Internetinis puslapis: https://www.menuinkubatorius.lt/

6. Angelų muziejus

Istorija

Angelų muziejus yra unikali vieta, skirta angelams ir jų simbolikai. Muziejus buvo įkurtas 2010 metais ir jame eksponuojama daugiau nei tūkstantis įvairių angelų figūrėlių, skulptūrų ir paveikslų iš viso pasaulio. Muziejus siekia skleisti meilės, vilties ir taikos žinią per angelų simboliką.

Gyventojų citatos

„Angelų muziejus yra nuostabi vieta, kupina ramybės ir harmonijos.” – Greta, vietinė gyventoja. „Man patinka muziejaus atmosfera ir jo unikalūs eksponatai.” – Tomas, turistas.

Praktiniai patarimai

 • Skirkite laiko apžiūrėti visus muziejaus eksponatus ir sužinoti apie jų istoriją.
 • Pasinaudokite galimybe dalyvauti edukacinėse programose ir renginiuose.
 • Nepamirškite aplankyti muziejaus parduotuvės ir įsigyti suvenyrų.

Internetinis puslapis: https://amenucentras.lt/

7. Arklio muziejus

Istorija

Arklio muziejus yra vienas iš populiariausių lankytinų vietų Anykščiuose, įkurtas 1978 metais. Muziejus skirtas arklių ir jų reikšmės lietuvių kultūrai ir istorijai tyrimui ir populiarinimui. Čia galima pamatyti įvairių arklių veislių, senovinių vežimų ir ūkio įrankių, susipažinti su arklininkystės tradicijomis.

Gyventojų citatos

„Arklio muziejus yra puiki vieta sužinoti apie arklių istoriją ir jų svarbą Lietuvoje.” – Jūratė, vietinė gyventoja. „Man patinka muziejaus interaktyvios parodos ir galimybė susipažinti su arkliais iš arti.” – Andrius, turistas.

Praktiniai patarimai

 • Skirkite bent porą valandų apsilankymui muziejuje, kad galėtumėte viską apžiūrėti.
 • Pasinaudokite galimybe dalyvauti muziejaus renginiuose ir parodose.
 • Nepamirškite fotoaparato – muziejus suteikia puikias fotografavimo galimybes.

Internetinis puslapis: https://arkliomuziejus.lt/

8. Anykščių siauruko muziejus

Istorija

Anykščių siauruko muziejus yra įsikūręs buvusioje Anykščių siaurojo geležinkelio stotyje, kuri veikė nuo XIX amžiaus pabaigos. Šis siaurasis geležinkelis buvo viena iš pirmųjų siaurojo geležinkelio linijų Lietuvoje ir buvo naudojamas tiek keleivių, tiek krovinių pervežimui. Muziejus buvo atidarytas 2001 metais, siekiant išsaugoti siauruko istoriją ir kultūrą. Čia eksponuojami įvairūs siaurojo geležinkelio modeliai, senovinės lokomotyvų dalys, nuotraukos ir dokumentai, pasakojantys apie siauruko svarbą ir jo istoriją.

Gyventojų citatos

„Siauruko muziejus yra puiki vieta sužinoti apie mūsų geležinkelio istoriją ir praeitį.” – Rūta, vietinė gyventoja. „Man patinka muziejaus eksponatai ir interaktyvios parodos – tai tikrai įdomu.” – Jonas, turistas.

Praktiniai patarimai

 • Skirkite laiko apžiūrėti visus muziejaus eksponatus ir sužinoti apie siauruko istoriją.
 • Pasinaudokite galimybe dalyvauti muziejaus renginiuose ir parodose.
 • Nepamirškite fotoaparato – muziejus suteikia puikias fotografavimo galimybes.

Internetinis puslapis: https://siaurukas.eu/

9. Anykščių slidinėjimo centras

Istorija

Anykščių slidinėjimo centras yra populiarus žiemos sporto kompleksas, įsikūręs ant Kalitos kalno. Centras siūlo įvairias žiemos pramogas, įskaitant slidinėjimą, snieglenčių sportą ir rogutes. Centras yra puikiai įrengtas ir pritaikytas tiek pradedantiesiems, tiek patyrusiems sportininkams.

Gyventojų citatos

„Slidinėjimo centras yra puiki vieta praleisti žiemą aktyviai ir smagiai.” – Rasa, vietinė gyventoja. „Man patinka slidinėti Anykščiuose – čia visada gera nuotaika ir puikios sąlygos.” – Marius, turistas.

Praktiniai patarimai

 • Pasirūpinkite tinkama apranga ir įranga, ypač jei planuojate slidinėti ar snieglenčių sportuoti.
 • Patikrinkite centro darbo laiką ir rezervuokite įrangą iš anksto.
 • Nepamirškite šiltesnių drabužių ir apsaugos priemonių, ypač jei lankotės šaltu oru.

Facebook puslapis: facebook.com/profile.php?id=100064423579989&locale=lt_LT

10. J. Biliūno kapas ir obeliskas

Istorija

Jono Biliūno kapas ir obeliskas yra vienas iš svarbiausių Anykščių kultūros ir istorijos paminklų. J. Biliūnas buvo žymus lietuvių rašytojas ir publicistas, kurio kūriniai yra laikomi lietuvių literatūros klasika. Kapo vieta ir paminklas buvo įrengti 1953 metais ant Liudiškių kalvos, nuo kurios atsiveria nuostabus vaizdas į Anykščių apylinkes.

Gyventojų citatos

„Biliūno kapas yra svarbi vieta mūsų miesto istorijoje – čia visada randu ramybę ir įkvėpimą.” – Daiva, vietinė gyventoja. „Man patinka aplankyti šią vietą ir prisiminti Biliūno kūrybą.” – Tomas, turistas.

Praktiniai patarimai

 • Apsilankykite kapo vietoje anksti ryte arba vakare, kad išvengtumėte didelių minių.
 • Pasirūpinkite patogia avalyne, nes vietovė gali būti kalvota.
 • Nepamirškite fotoaparato – vaizdai nuo Liudiškių kalvos yra puikūs.

Daugiau informacijos: https://www.infoanyksciai.lt/lankytinos-vietos/laimes-ziburys-jono-biliuno-kapas-ir-paminklas-ant-liudiskiu-kalvos/

11. Vorutos piliakalnis

Istorija

Vorutos piliakalnis yra vienas iš svarbiausių archeologinių objektų Anykščių rajone, manoma, kad čia stovėjo Mindaugo laikų pilis. Piliakalnis yra apsuptas gražių miškų ir upių, todėl yra puiki vieta pasivaikščioti ir pasigrožėti gamta. Piliakalnio teritorijoje vyksta įvairūs archeologiniai kasinėjimai, kurie padeda atskleisti senovės lietuvių gyvenimo būdą.

Gyventojų citatos

„Vorutos piliakalnis yra nuostabi vieta, kurioje galima pajusti senovės dvasią.” – Laura, vietinė gyventoja. „Man patinka vaikščioti po piliakalnį ir sužinoti apie jo istoriją.” – Tomas, turistas.

Praktiniai patarimai

 • Pasirūpinkite patogia avalyne, nes piliakalnio teritorija gali būti kalvota ir akmenuota.
 • Nepamirškite fotoaparato – vaizdai nuo piliakalnio yra nuostabūs.
 • Apsilankykite su gidu, kad sužinotumėte daugiau apie piliakalnio istoriją ir archeologinius tyrimus.

Daugiau informacijos: https://lt.wikipedia.org/wiki/%C5%A0eimyni%C5%A1k%C4%97li%C5%B3_piliakalnis

12. A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus

Istorija

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus yra skirtas dviems žymiems lietuvių literatūros veikėjams – Antanui Baranauskui ir Antanui Vienuoliui-Žukauskui. Muziejus buvo įkurtas 1927 metais, siekiant išsaugoti ir populiarinti šių rašytojų palikimą. Muziejus yra įsikūręs buvusiame Vienuolio namuose, kur rašytojas gyveno ir kūrė. Ekspozicijoje galima rasti asmeninius daiktus, rankraščius, nuotraukas ir kitus svarbius artefaktus, susijusius su šių rašytojų gyvenimu ir kūryba.

Gyventojų citatos

„Muziejus yra nuostabi vieta, kurioje galima pajusti mūsų literatūros didžiųjų kūrėjų dvasią.” – Daiva, vietinė gyventoja. „Man patinka muziejaus atmosfera ir galimybė sužinoti daugiau apie Baranausko ir Vienuolio gyvenimą.” – Tomas, turistas.

Praktiniai patarimai

 • Skirkite laiko apžiūrėti visus muziejaus eksponatus ir sužinoti apie rašytojų gyvenimą bei kūrybą.
 • Pasinaudokite galimybe dalyvauti edukacinėse programose ir ekskursijose.
 • Nepamirškite aplankyti muziejaus parduotuvės ir įsigyti suvenyrų bei knygų.

Daugiau informacijos: https://www.baranauskas.lt/

13. Labirintų parkas

Istorija

Labirintų parkas Anykščiuose yra vienas iš įdomiausių ir smagiausių lankytinų objektų tiek vaikams, tiek suaugusiems. Parkas buvo įkurtas siekiant suteikti lankytojams unikalią pramogą ir galimybę išbandyti savo orientavimosi įgūdžius. Parke yra įvairių rūšių labirintų – nuo klasikinio gyvatvorių labirinto iki modernių, sudėtingų labirintų su įvairiomis kliūtimis ir galvosūkiais. Kiekvienas labirintas siūlo skirtingą iššūkį ir pramogą, todėl čia gali praleisti laiką tiek šeimos, tiek draugų grupės.

Gyventojų citatos

„Labirintų parkas yra nuostabi vieta praleisti laiką su šeima – vaikai tiesiog dievina šią vietą.” – Lina, vietinė gyventoja. „Man patinka išbandyti savo orientavimosi įgūdžius ir ieškoti išėjimo iš įvairių labirintų.” – Tomas, turistas.

Praktiniai patarimai

 • Skirkite pakankamai laiko aplankyti visus parko labirintus ir mėgautis pramogomis.
 • Pasirūpinkite patogia avalyne, nes vaikščiojimas po labirintus gali užtrukti.
 • Nepamirškite fotoaparato – parkas siūlo daug puikių vietų fotografavimui.

Internetinis puslapis: https://www.labirintu-parkas.lt/

14. Safari Parkas

Istorija

Anykščių safari parkas yra unikali vieta Lietuvoje, kurioje lankytojai gali iš arti pamatyti įvairius egzotinius ir vietinius gyvūnus natūralioje aplinkoje. Parkas buvo įkurtas siekiant suteikti lankytojams galimybę susipažinti su gyvūnų pasauliu ir praleisti laiką gamtos apsuptyje. Safari parke gyvena įvairios gyvūnų rūšys, tarp jų – zebrai, antilopės, elniai, lamai ir daugybė kitų. Parkas siūlo ekskursijas specialiais transporto priemonėmis, leidžiančiomis lankytojams stebėti gyvūnus jų natūralioje aplinkoje.

Gyventojų citatos

„Safari parkas yra nuostabi vieta, kurioje galiu iš arti pamatyti egzotinius gyvūnus.” – Greta, vietinė gyventoja. „Man patinka, kad parke galiu jaustis tarsi Afrikoje – tai tikrai unikali patirtis.” – Jonas, turistas.

Praktiniai patarimai

 • Skirkite bent porą valandų apsilankymui parke, kad galėtumėte pamatyti visus gyvūnus.
 • Pasirūpinkite patogia avalyne ir drabužiais, nes ekskursijos gali trukti ilgiau.
 • Nepamirškite fotoaparato – safari parkas suteikia puikias fotografavimo galimybes.

Internetinis puslapis: https://safariparkas.lt/

Apibendrinimas

Anykščiai yra turtingi lankytinų vietų, kuriose kiekvienas ras ką nors įdomaus ir prasmingo. Nuo istorinių piliakalnių ir muziejų iki natūralios gamtos grožio ir modernių pramogų – šis miestas turi daug ką pasiūlyti tiek aktyviems pramogų ieškotojams, tiek ramesnio poilsio mėgėjams. Apsilankykite Anykščiuose ir atraskite šio miesto žavesį.

D.U.K.

Kada geriausia lankytis Anykščiuose?

Anykščiai yra puikus lankytinas vietas visus metus, tačiau pavasaris ir vasara yra ypač populiarūs dėl malonaus oro ir gausybės lauko renginių.

Ar yra viešojo transporto galimybių Anykščiuose?

Taip, Anykščiuose yra gerai išvystyta viešojo transporto sistema, įskaitant autobusus, kurie patogiai pasiekia daugelį miesto vietų.

Kur galima rasti informaciją apie vykstančius renginius Anykščiuose?

Informaciją apie vykstančius renginius galite rasti Anykščių savivaldybės svetainėje arba vietiniuose turizmo informacijos centruose.

Jogailė Petkutė

Autorius

Jogailė Petkutė

Dievinu keliones!