Kipro virtuvė – tai gyvybingas gobelenas, išaustas iš graikų, turkų ir Artimųjų Rytų kulinarinių tradicijų, atspindintis sudėtingą salos istoriją ir kultūrinius mainus. Lankydamiesi Kipre, pasimėgaukite tradiciniais patiekalais – tai ne tik šventė gomuriui, bet ir pasinėrimas į turtingą salos kultūrinį paveldą. Pateikiame gidą, ką turėtumėte paragauti Kipre, ir supažindiname su jo tradiciniais patiekalais.

Halloumi

Turbūt garsiausias Kipro kulinarinis eksportas – tai pusiau kietas, nesunokęs sūris, gaminamas iš ožkų ir avių, o kartais ir karvių pieno mišinio. Jis pasižymi aukšta lydymosi temperatūra, todėl puikiai tinka kepti ant grotelių arba skrudinti. Halloumi dažnai patiekiamas supjaustytas griežinėliais, šviežias arba keptas ant grotelių, su išspaustomis citrinos sultimis, ir gali būti naudojamas įvairiuose patiekaluose arba patiekiamas kaip garnyras ar užkandis.

Meze

Meze – tai ne patiekalas, o valgymo patirtis, kai siūloma daugybė mažų patiekalų, kuriuose dera įvairūs skoniai ir tekstūros. Tipišką kiprietišką meze patiekalą gali sudaryti tokie užpilai kaip tzatziki (agurkai, česnakas ir jogurtas) ir humusas, alyvuogės, daržovės, ant grotelių kepta mėsa ar žuvis ir vietiniai sūriai, pavyzdžiui, halloumi ir anari. Meze galima rasti daugumoje tradicinių tavernų ir tai puikus būdas paragauti visko po truputį.

Souvla ir Souvlaki

Tai populiarūs patiekalai, kuriuos sudaro ant iešmo kepti dideli ir maži mėsos gabaliukai (paprastai ėrienos, kiaulienos arba vištienos). Souvla kepama ant medžio anglių, todėl įgauna išskirtinį dūmo skonį. Paprastai patiekiama su pitos duona, salotomis ir įvairiais užpilais. Souvlaki, dažnai laikomas greitesnio maisto variantu, yra plačiai prieinamas ir puikiai tinka greitai ir skaniai pavalgyti.

Moussaka

Paguodos patiekalų klasika, Kipro musaka gali šiek tiek skirtis nuo savo graikiškojo pusbrolio. Ją sudaro griežinėliais pjaustytų bulvių ir baklažanų sluoksniai su maltos mėsos padažu, užpilti kreminiu bešamelio padažu ir iškepti iki tobulumo. Tai sotus, pikantiškas patiekalas, kurį privalo paragauti kiekvienas svečias.

Sheftalia

Šeftalija – tai kiprietiškos dešrelės, gaminamos iš maltos kiaulienos arba avienos, svogūnų, petražolių ir prieskonių mišinio, įvynioto į kiaulės taukus. Jos paprastai kepamos ant žarijų ir patiekiamos su pitos duona, šviežia citrina ir salotomis.

Koupepia

Kitose Viduržemio jūros regiono šalyse koupepia dar vadinama dolma – tai vynuogių lapai, įdaryti maltos mėsos ir ryžių mišiniu, pagardinti prieskoninėmis žolelėmis ir prieskoniais, paskui virti su citrinų sultimis ir alyvuogių aliejumi. Juos galima patiekti kaip užkandį arba pagrindinį patiekalą.

Jūros gėrybės

Kadangi Kipras yra sala, čia gausu šviežių jūros gėrybių. Ant grotelių kepti aštuonkojai, kalmarai ir raudonieji karosai – tai tik keli pavyzdžiai. Žuvies mišrainė (Fish meze), panaši į tradicinę mišrainę, tačiau daugiausia dėmesio skiriama jūros gėrybėms, yra fantastiškas būdas pasimėgauti jūros skonių įvairove.

Desertai

  • Baklava: Saldi, sultinga tešla, pagaminta iš filo sluoksnių, įdaryta smulkintais riešutais ir pasaldinta sirupu arba medumi.
  • Loukoumades: Kepti tešlos rutuliukai, pamirkyti sirupe arba meduje ir apibarstyti cinamonu arba riešutais.
  • Commandaria: ne patiekalas, o desertinis vynas – vienas seniausių vynų pasaulyje, garsėjantis saldžiu ir sodriu skoniu. Jis puikiai tinka prie daugelio Kipro desertų.

Patarimai gurmanams

  • Vegetarai ir veganai: Nors daugelyje tradicinių patiekalų daug mėsos, vegetarai ir veganai gali mėgautis tokiais patiekalais kaip ant grotelių keptas halumis, įvairūs mišrainės su užpilais ir salotos.
  • Kur valgyti: Jei norite pasimėgauti autentiškais patiekalais, ieškokite mažesnių miestelių ar kaimų tavernų ir restoranų, kur patiekalai dažnai gaminami namuose, o ingredientai gaunami vietoje.

Ragaudami tradicinius Kipro patiekalus, pažinsite salos istoriją, kultūrą ir žmonių svetingumą. Kipro skoniai – nuo sočių patiekalų, kuriais dalijamasi su draugais, iki saldžių skanėstų, ragaujamų prie kavos – tikrai paliks neišdildomą įspūdį kiekvienam keliautojui.

Jogailė Petkutė

Autorius

Jogailė Petkutė

Dievinu keliones!