Dalintis

Pasiruošimas kelionei į Kiprą apima ne tik lagaminų pakavimą. Suprasdami vietos papročius, žinodami, ko tikėtis, ir žinodami, kaip elgtis, galite gerokai pagerinti savo patirtį saloje. Štai keletas pagrindinių patarimų, kaip pasiruošti ir elgtis kelionės į Kiprą metu, kad kelionė būtų maloni ir pagarbi.

Pasirengimo patarimai:

 • Išmokite pagrindinių frazių: Nors Kipre plačiai kalbama angliškai, ypač turistinėse vietovėse, vietiniai gyventojai įvertins, jei išmoksite keletą pagrindinių frazių graikų kalba. Paprasti pasisveikinimai, tokie kaip „Kalimera” (labas rytas) ir „Efcharisto” (ačiū), gali būti labai naudingi.
 • Tinkamai apsirenkite: Kipre galioja laisvas aprangos kodas, tačiau lankantis religinėse vietose svarbu apsirengti kukliai. Bažnyčiose ir vienuolynuose kaip pagarbos ženklą prisidenkite pečius ir kelius.
 • Būkite hidratuoti: Kipro saulė gali būti labai kaitri, ypač vasaros mėnesiais. Kad išvengtumėte šilumos smūgio, visada su savimi turėkite vandens ir būkite hidratuoti.
 • Apsauga nuo saulės: Kartu su drėkinimu saugokite ir savo odą. Naudokite apsauginį kremą nuo saulės su aukštu SPF, dėvėkite skrybėlę ir karščiausiu dienos metu ieškokite pavėsio.
 • Vairavimas: Jei planuojate išsinuomoti automobilį, nepamirškite, kad kipriečiai važiuoja kairiąja kelio puse. Vairuodami visada turėkite vairuotojo pažymėjimą, pasą ir draudimo dokumentus.
 • Valiuta ir mokėjimai: Kipre galioja euras. Nors kredito kortelės priimamos daugelyje vietų, pravartu turėti grynųjų pinigų, ypač mažesniuose kaimeliuose arba smulkesniems pirkiniams.

Elgesio patarimai

 • Gerbkite vietinius papročius: Kipriečiai garsėja svetingumu, tačiau svarbu gerbti vietos papročius ir tradicijas. Tai reiškia, kad turite būti mandagūs, tinkamai sveikintis su žmonėmis ir rodyti pagarbą per religines ar kultūrines apeigas.
 • Aplinkosauginis sąmoningumas: Kipras apdovanotas gamtos grožiu – nuo nesugadintų paplūdimių iki atšiaurių kalnų. Visada atsakingai šalinkite šiukšles ir apsvarstykite galimybę naudoti daugkartinio naudojimo vandens butelius ir maišelius.
 • Arbatpinigiai: Kipre įprasta duoti arbatpinigių. Nors tai nėra privaloma, restoranuose, jei į sąskaitą neįtrauktas aptarnavimo mokestis, verta palikti 10-15 % arbatpinigių. Arbatpinigiai taksi vairuotojams ir viešbučių darbuotojams taip pat yra vertinami, tačiau nėra privalomi.
 • Triukšmo lygis: Kipriečiai labai vertina siestos laiką, kuris paprastai trunka nuo 14 iki 17 val. Šiomis valandomis mandagu kuo mažiau triukšmauti, ypač gyvenamuosiuose rajonuose.
 • Fotografavimas: Fotografuodami vietinius gyventojus, ypač mažesniuose kaimeliuose ar atokiose vietovėse, visada pirmiausia paprašykite leidimo. Būkite pagarbūs fotografuodami religines vietas.
 • Rūkymas: Kipre galioja griežtos rūkymo taisyklės. Rūkyti draudžiama visose viešose uždarose patalpose, įskaitant restoranus ir barus. Visada ieškokite tam skirtų rūkymo vietų.

Laikydamiesi šių patarimų, kaip rengtis ir elgtis, ne tik užtikrinsite sklandesnę kelionę sau, bet ir skatinsite pagarbų ir prasmingą bendravimą su Kipro vietos bendruomene. Priimkite salos kultūrą, gerbkite jos tradicijas ir tikrai patirsite įsimintinų ir turiningų įspūdžių.

Jogailė Petkutė

Autorius

Jogailė Petkutė

Dievinu keliones!