Estijoje, skirtingai nei kai kuriose kitose Europos šalyse, nėra tradicinių mokamų kelių, kuriuose reikėtų mokėti už kelio naudojimą važiavimo metu. Vietoj to, Estija taiko vadinamąją elektroninę kelio rinkliavą (vinjetę) sunkiasvorėms transporto priemonėms. Tačiau yra kelios specifinės situacijos, kurias verta žinoti keliaujant po Estiją.

Elektroninė kelio rinkliava sunkiasvorėms transporto priemonėms

Estijoje nuo 2018 metų įvesta elektroninė kelio rinkliava visoms sunkiasvorėms transporto priemonėms, kurių bendroji masė viršija 3,5 tonos. Ši rinkliava yra skaičiuojama remiantis nuvažiuotu atstumu, transporto priemonės masės kategorija ir taršos lygiu.

  • Kaip veikia? Vairuotojai privalo įsigyti elektroninę vinjetę prieš pradedant kelionę. Vinjetė gali būti įsigyta internetu ar specialiose pardavimo vietose, įskaitant degalines ir kai kurias parduotuves.
  • Kainos: Kainos priklauso nuo kelionės trukmės (paros, savaitės, mėnesio, metų) ir transporto priemonės tipo. Pavyzdžiui, dienos vinjetės kaina gali svyruoti nuo kelių eurų iki kelių dešimčių, priklausomai nuo transporto priemonės svorio ir ekologinės klasės.

Automobiliams ir motociklams

Estijoje lengvieji automobiliai ir motociklai už kelio naudojimą mokesčio nemoka. Tai reiškia, kad įprastiniams turistams ar šalies svečiams nereikia rūpintis kelio mokesčiais, važiuojant asmeniniu ar nuomojamu transportu.

Kelių priežiūra ir finansavimas

Nors nėra tradicinių mokamų kelių, kelių priežiūra ir plėtra Estijoje finansuojama iš valstybės biudžeto, kurį papildo minėtos rinkliavos iš sunkiasvorių transporto priemonių. Tai leidžia išlaikyti aukštą kelių kokybę ir užtikrinti saugumą visiems kelių naudotojams.

Išvada

Estijoje kelionė asmeniniu transportu yra patogi ir nereikalaujanti papildomų mokesčių, išskyrus standartinius transporto ir degalų mokesčius. Sunkiasvorėms transporto priemonėms taikoma elektroninė kelio rinkliava yra svarbi šalies infrastruktūros finansavimo dalis, leidžianti išlaikyti kelių tinklą geros būklės.

Jogailė Petkutė

Autorius

Jogailė Petkutė

Dievinu keliones!